Σαρωτική Σλοβενία, σκόρπισε (118-100) Αργεντινή, 48 πόντους Ντόντσιτς – αυτός δεν ξεχνά την Εθνική του… (+video)

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να τρελαίνει κόσμο και να σταματάει στους 48 πόντους, η Σλοβενία διέλυσε με 118-100 την Αργεντινή στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο στο τουρνουά.

Σοκ και δέος. Αυτό είναι το μόνο που μπορούσε να πει κάποιος βλέποντας τον Λούκα Ντόντσιτς (48 πόντοι, εκ των οποίων οι 31 στο πρώτο ημίχρονο) να διαλύει την άμυνα της Αργεντινής και να οδηγεί την Σλοβενία στην νίκη με 118-100 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο σταρ των Μάβερικς ήταν μαγικός, ανεπανάληπτος. Εξωγήινος. Έκανε ό,τι ήθελε από την αρχή του αγώνα, ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 48 πόντους με 12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ (συμπεριλαμβανομένης μίας μαγικής πάσας πίσω από την πλάτη στον Τόμπι), 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ντόντσιτς θα μπορούσε να σπάσει την 50αρα, αλλά και το ρεκόρ των Ολυμπιακών Αγώνων με 55 πόντους που κρατάει ο Βραζιλιάνος Όσκαρ Σμιντ από το 1988. Είδε όμως τα τελευταία 4.5 λεπτά από τον πάγκο, αφού δεν χρειαζόταν να ζοριστεί σε ένα παιχνίδι που είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Στην σκιά του ανεπανάληπτου σόου του Ντόντσιτς, η Σλοβενία τράφηκε από αυτόν και από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα έκανε πάρτι στο ματς. Στο τέλος της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 42-62, στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους και στην τέταρτη περίοδο η Σλοβενία απλώς… κατέβασε ασφάλειες και σκέφτηκε το επόμενο παιχνίδι, κλείνοντας ονειρεμένα το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μέσα σε όλα αυτά βέβαια ο Ντόντσιτς απλώς έκανε… ό,τι ήθελε, όποτε ήθελε και όπου ήθελε, σε άμυνα και επίθεση, σε ένα σόου που θα αργήσει να ξεχαστεί.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 22 πόντους, ο Βλάκτο Τσάντσαρ με 12 πόντους και ο Μάικ Τόμπι με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ ακολούθησαν τον Ντόντσιτς σε απόδοση.

Για την Αργεντινή, ο Λουίς Σκόλα είχε 23 πόντους, ο Φακούντο Καμπάσο 21 πόντους και ο Γκάμπριελ Ντεκ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Ερνάντεθ): Μπολμάρο 2, Μπρουσίνο 5 (1), Καφάρο, Καμπάσο 21 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντέλια 7 (5 ριμπάουντ), Γκαρίνο 2 (1/6 σουτ), Λαπροβίτολα 8, Σκόλα 23, Βαουλέτ 4, Βιλντόσα 11 (5 ασίστ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσάντσαρ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσέμπασεκ, Ντίμετς 5 (7 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 48 (12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 3 κοψίματα), Ντράγκιτς 7 (1), Χρόβατ, Μούριτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 22 (4), Ρούπνκικ 4 (1), Τόμπι 11 (14 ριμπάουντ).