Γ΄ Εθνική

Σε φόρμα πλέον η Χαλκίδα!

Σε καλό αγωνιστικό φεγγάρι βρίσκεται ο ΑΟ Χαλκίς τον τελευταίο καιρό.

Μετά το διπλό στο Καμάρι επί της Θύελλας και την ευρεία νίκη επί του Απόλλωνα Ερέτριας, σήμερα έμεινε όρθιος στην Αθήνα κόντρα στους Αγ. Αναργύρους και πήρε πολύτιμο βαθμό (1-1) ενόψει της δύσκολης συνέχειας, με στόχο την παραμονή στη Γ’ Εθνική.

Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στις αρχές του β’ ημιχρόνου.

Ο ΑΟΧ ήταν αρκετά καλός στον α’ ημίχρονο, έλεγχε το ματς και είχε δοκάρι με τον Ντελέκο στο 9′.

Ο ΑΟΧ είχε κι άλλες καλές στιγμές και ήταν αφεντικό στο πρώτο 45λεπτο.

Στο β’ ημίχρονο οι ΑΟΧίτες μπήκαν κάπως μουδιασμένα και δέχτηκαν το γκολ στο 47′ με τον Νταουντάι, για το 1-0 των γηπεδούχων.

Ενα καταπληκτικό γκολ και όπως έλεγαν οι Χαλκιδέοι “ήταν ένα γκολ που μπαίνει κάθε δέκα χρόνια”.

Ο ΑΟΧ βρήκε άμεση απάντηση στο 51′ και μετά από ατομική ενέργεια του Παπαδάκη, ο Χαραλαμπίδης με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια οι Αγιοι Ανάργυροι είχαν το πάνω χέρι και έχασαν 2-3 κλασικές φάσεις για να ξαναπάρουν το προβάδισμα.

Αντέδρασαν όμως υποδειγματικά οι στόπερ του ΑΟΧ και τους πήραν την μπουκιά από το στόμα.

Οπως και να ‘χει ο ΑΟΧ έδειξε χαρακτήρα σε μία δύσκολη έδρα-κλουβί και συνεχίζει να χαμογελάει…

Διότι δεν είναι μόνο ο βαθμός που έβαλε στο σακούλι του, αλλά και οι δύο βαθμοί που έχασε η αντίπαλη ομάδα.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Σταυριανός): Χανιώτης, Νταουντάι, Μανδύλης, Ανδρέου, Μεταλλινός, Μαρτίνος (79′ Κοντιζάς), Καζβιρόπουλος, Γκεμίσης, Κολλάς, Δωροβίνης (87′ Τουλουβασίλης), Οικονόμου (79′ Ζαχαρός).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Λύκος): Σταυριανός, Σχίζας, Γιαλαμίδης, Μπουζούρας, Δούλος (93′ Σταματούκος), Ντελέκος, Βέργος (79′ Νυφαδόπουλος), Χαραλαμπίδης (67′ Πλούμης), Παπαδάκης (90′ Παλαιολόγος), Ντάμπος, Πατερίτσας.