Σέλτικ – Άλκμααρ 2-0: Σημαντικό προβάδισμα για τους Κέλτες (+video)

Η Σέλτικ επικράτησε 2-0 της Άλκμααρ στον πρώτο αγώνα των playoffs του Europa League, με την ομάδα του Ποστέκογλου να κάνει το πρώτο βήμα. Βασικός αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Παυλίδης.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League έκανε η Σέλτικ. Η ομάδα του Ποστέκογλου επικράτησε 2-0 της Άλκμααρ στο πρώτο παιχνίδι των playoffs και πλέον έχει σημαντικό προβάδισμα ενόψει και της ρεβάνς στην Ολλανδία.

Οι Κέλτες άνοιξαν το σκορ αρκετά νωρίς και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό. Ο Τέρνμπελ έβγαλε ωραία τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Φουρουχάσι κινήθηκε ωραία στην περιοχή και έβαλε το πόδι του στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Η Σέλτικ έκανε δύο τα τέρματά της στο 61ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, ο Τζέιμς Φόρεστ πήρε την κατοχή στην περιοχή, το σουτ του κόντραρε πάνω στον Λέσερτ και κατέληξε στα δίχτυα.

Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και το φινάλε. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ξεκίνησε βασικός και πέρασε έξω ως αλλαγή στο 80′, με τον Πόκου να περνάει στη θέση του.

Σέλτικ: Χαρτ, Τέιλορ, Γουέλς, Στάρφελτ, Ράλστον, Ρόγκιτς (75′ ΜακΚάρθι), ΜακΓκρέγκορ, Τέρνμπελ (88′ Σόρο), Αμπάντα (58′ Έντουαρντ), Φουρουχάσι (74′ Μοντγκόμερι), Φόρεστ

Άλκμααρ: Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Λέσερτ, Μάρτινς – Ίντι, Όστινγκ, Μίτζο (72′ Κλάζι), Ντε Βιτ, Κούπμαϊνερς, Γκούντμουντσον (72′ Έβγεν), Παυλίδης (80′ Πόκου), Αμπουμπακάλ.