Διεθνή

Σενεγάλη-Ολλανδία 0-2: «Λύτρωση» με Γκάκπο και Κλάασεν (+video)

Πρεμιέρα με το «δεξί» έκανε η Ολλανδία, η οποία επικράτησε 2-0 της Σενεγάλης με «χρυσούς» σκόρερ τον Κόντι Γκάκπο και τον Ντάβι Κλάασεν. Βασικός αγωνίστηκε ο Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού.

Οι «Οράνιε» μπορεί να μην έπεισαν με την απόδοσή τους, στην πρεμιέρα τους στον Α’ Όμιλο του Μουντιάλ, ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και συνάμα το «τρίποντο», χάρις στην κεφαλιά του Κόντι Γκακπό στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης και το τέρμα του Ντάβι Κλάασεν στις καθυστερήσεις. Παράλληλα, οι Ολλανδοί «έσπασαν» την παράδοση των Αφρικανών, οι οποίοι ήταν αήττητοι σε φάση ομίλων απέναντι σε ευρωπαϊκή ομάδα.

Το «συγκρότημα» του Λούις Φαν Χάαλ αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην ανάπτυξη κόντρα στα «Λιοντάρια της Τερανγκά», στα οποία ήταν εμφανής η απουσία του Σαντιό Μανέ. Οι νικητές του Κόπα Άφρικα ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες και κλασικές ευκαιρίες, όμως, δεν μπόρεσαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Αλιού Σισέ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε ψηλά τους Ευρωπαίους προκειμένου να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία του Νόπερτ. Οι Αφρικανοί είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να απειλήσουν στο 9’ με τον Σαρ αλλά το σουτ που έκανε δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 25’ Σενεγαλέζος άσος βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, αλλά ο Φαν Ντάικ έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.

Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει, έφτασε κοντά στο γκολ στο 27’ με κεφαλιά του αμυντικού της Λίβερπουλ, έπειτα από κόρνερ του Γκάκπο, αλλά η μπάλα δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε ο διεθνής άσος. Οι «Οράνιε» ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον Ντε Γιόνγκ να είναι ο «κινητήριος μοχλός». Μάλιστα, στο 40’ ο Μπεργκχάουζ θέλησε να απειλήσει αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Ίδια εικόνα

Καμία αλλαγή δεν πρόσφερε η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου στην Ντόχα. Η Σενεγάλη πατούσε καλύτερα, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της, τη στιγμή που η Ολλανδία αναζητούσε τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα των Αφρικανών.

Το «συγκρότημα» του Λούις Φαν Χάαλ απείλησε πρώτο στο 53’ και πάλι με στημένη φάση, αλλά η κεφαλιά του Φαν Ντάικ πέρασε άουτ, ενώ η συνέχεια «άνηκε» στον Νόπερτ. Ο τερματοφύλακας των Ολλανδών έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα της χώρας του και έδειξε τους λόγους που πήρε το «χρίσμα» από τον έμπειρο κόουτς.

Ο υψηλόσωμος πορτιέρο ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι, με καθοριστικές επεμβάσεις, όπως στο 67’ σε σουτ του Ντιά μέσα από την περιοχή, αλλά κυρίως στο 73’ όταν έδιωξε με γροθιές το σουτ του Ιντρισά Γκιέγ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε πως δεν θα πρόσφερε σημαντικές συγκινήσεις στο τέλος, ο Γκάκπο έκανε του… κεφαλιού του. Συγκεκριμένα, στο 84’ ο Ντε Γιόνγκ έκανε τη μπαλιά από τη μεσαία γραμμή, ο συμπαίκτης του έκανε ωραία κίνηση στην «πλάτη» της άμυνας της Σενεγάλης, πρόλαβε την έξοδο του Μεντί και με το πίσω μέρος του κεφαλιού του, έστειλε τη μπάλα στην εστία, ανοίγοντας το σκορ.

Οι Αφρικανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά τρία λεπτά αργότερα «έπεσαν» και πάλι πάνω στον Νόπερτ, ο οποίος αντέδρασε σωστά στο σουτ του Ιντρισά Γκέιγ, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντάβι Κλάασεν «κλείδωσε» τη νίκη για την Ολλανδία, όταν πήρε το «ριμπάουντ» από την ασταθή επέμβαση του Μεντί στο σουτ του Μέμφις Ντεπάι.

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντουάρ Μεντί, Κουλιμπαλί, Πάπε Αμπού Σισέ, Ιντρίσα Γκέιγ, Ναμπαλί Μεντί, Κουγιατέ (73’ λ.τρ. Πάπε Γκέιγ), Ντιά (69’ Ντιένγκ), Ντιατά (73’ Τζάκσον), Σαρ, Σαμπαλί, Ντιαλό (62’ Γιάκομπς).

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπερχάους (79’ Κουπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιόνγκ, Γκάκπο (90’+4 Ντε Ρουν), Μπέρχβαϊν (79’ Κλάασεν), Γιάνσεν (62’ Ντεπάι).