Διεθνή

Serie A: Απίστευτη ματσάρα στη Ρώμη με θριαμβεύτρια τη Γιουβέντους! (+Video)

Serie A: Εκπληκτικό παιχνίδι στο «Ολίμπικο» με την Γιουβέντους να κάνει ανατροπή και να νικά 4-3 τη Ρόμα που έχασε πέναλτι για να ισοφαρίσει – «Διπλό» η Σπέτσια στην Τζένοα.

Με καρδιά και πείσμα η Γιουβέντους θυμήθηκε την… ταυτότητά της στο «Ολίμπικο»! Η «γηραιά κυρία» του Ιταλικού ποδοσφαίρου, έκανε επική ανατροπή κόντρα στη Ρόμα του Μουρίνιο και επικράτησε 4-3 σε ένα απ’ τα καλύτερα ματς της σεζόν!

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τη Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» στο 11ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Έιμπραχαμ ήταν ο σκόρερ, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βερετού.

Η «απάντηση» της Γιουβέντους δεν άργησε να έρθει. Στο 18’ ο Ντιμπάλα βρέθηκε με χώρο έξω απ’ την περιοχή και με πλασαριστό σουτ έκανε το 1-1, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον ίδιο τρόπο όπως το πρώτο. Με τέρμα της Ρόμα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρο στην κόντρα, ο Μικιταριάν σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 στο 48’.

Το 3-1 για τη Ρόμα ήρθε στο 53’. Ο Λορέντζο Πελεγκρίνι εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του σε καλή θέση. Με εκπληκτικό τρόπο στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι»!

Ενώ φαινόταν να… καθαρίζει το ματς η Ρόμα, η αντίδραση της Γιουβέντους στο τελευταίο 20λεπτο ήταν εκπληκτική. Ακριβώς στο 70’ οι «μπιανκονέρι» μείωσαν σε 3-2 με κεφαλιά του Λοκατέλι.

Μόλις δύο λεπτά μετά, μετά από φάση διαρκείας ο Κουλουσέφσκι ήταν αυτός που έκανε το 3-3! Αρχικά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μετά από εξέταση της φάσης μέτρησε κανονικά, με τη Γιουβέντους να ισοφαρίζει.

Κι ενώ η Ρόμα ήταν ήδη πελαγωμένη, ήρθε ο Ντε Σίλιο στο 77’ να κάνει την επική ανατροπή, διαμορφώνοντας το 3-4!

Στο 80ο λεπτό, η Ρόμα έκανε επίθεση. Ένα γυριστό βρήκε πάνω στον Ντε Λιχτ και όπως αποδείχθηκε χτύπησε στο χέρι του. Μετά από εξέταση της φάσης, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Ολλανδός αποβλήθηκε!

Αλλά η Ρόμα έχασε την τεράστια ευκαιρία, με τον Σέζνι να αποκρούει το πέναλτι του Πελεγκρίνι. Έτσι έμεινε το 3-4 μέχρι τέλους, με τη Γιουβέντους να παίρνει τεράστια νίκη!
Οι «μπιανκονέρι» είναι μόνοι 5οι με 38 βαθμούς, απέχοντας μια νίκη απ’ τις θέσεις του Champions League. Η Ρόμα έμεινε στους 32 και πλέον είναι 8η.

ΤΖΕΝΟΑ-ΣΠΕΤΣΙΑ 0-1

Ένα ακόμη κακό αποτέλεσμα για την Τζένοα του Αντρέι Σεφτσένκο. Η ομάδα της Γένοβας ηττήθηκε στην έδρα της απ’ τη Σπέτσια με 1-0. Ο Μπαστόνι στο 14’ σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς, που έδωσε σημαντική νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Σπέτσια είναι πλέον 16η με 19 βαθμούς, ενώ η Τζένοα έμεινε προτελευταία με 12.