Showtime και «πάρτι» με Βιλερμπάν από τον Ολυμπιακό!

Με… φόρα από το ματς με την Μπάγερν Μονάχου, ο Ολυμπιακός… παρέσυρε και τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, την οποία συνέτριψε 89-54, που τον ανέβασε στο 11-5

Με το πόδι στο… γκάζι από την αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 89-54 τη Βιλερμπάν, ανεβαίνοντας στο 11-5.

Από το πρώτο ημίχρονο μετέτρεψαν σε… περίπατο το ματς οι Πειραιώτες, καθώς μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν την ASVEL μόλις στους 21 πόντους και έτσι εκείνοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +18 (39-21).

Κορυφαίος ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, με τον Βεζένκοφ να είχε 15π. και τον Παπανικολάου 13π.

Από τους πρωταθλητές Γαλλίας, οι οποίοι υποχώρησαν στο 7-9, πρώτος σκόρερ ήταν ο Οσετκόφσκι με 13 πόντους, ενώ από 11π. είχαν οι Νάιτ και Γιουσουφά Φαλ.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρική αρχή από τους «ερυθρόλευκους», καθώς η Βιλερμπάν ήταν στο 0-4 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ, πήγαν στο νταμπλ-σκορ (12-6). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (20-10).

Με άστοχη επιμονή από την περιφέρεια μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βιλερμπάν να κάνει ένα 4-0 (20-14), μέχρι το 13’. Η αντίδραση ήρθε από Σλούκα και Μάρτιν για το νέο +10 (24-14), το οποίο λειτούργησε ως… ξυπνητήρι. Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά τα ηνία, με τον Έλληνα γκαρντ να τους στέλνει αρχικά στο +12 (31-19) και με την ASVEL να είχε χάσει τη συγκέντρωσή της και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήγαν στα αποδυτήρια με το +18 (39-21).

Με το πόδι πατημένο στο… γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος, στέλνοντας τη διαφορά στο +23 (46-23). Η Βιλερμπάν κρατήθηκε με τον Οσετκόφσκι, αλλά ο Ντόρσεϊ πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν αρχικά στο +25 (52-27) και τον Παπανικολάου στο +28 (57-29), στο 25’. Από την πλευρά τους, οι Γάλλοι είχαν χάσει τη… γη κάτω από τα πόδια τους και με τον Βεζένκοφ να παίρνει την σκυτάλη, η διαφορά ξέφυγε ακόμη και στο +31 (65-34), με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 65-38 της τρίτης περιόδου.

Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πήγαν στο +36 (74-38). Όπως είναι φυσικό, η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν διαδικαστική. Ο ρυθμός ήταν ελεύθερος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 89-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54