Σκόνταψε και με Ασπρόπυργο (1-1), η Επισκοπή…

Ισόπαλη 1-1 έμεινε η Επισκοπή στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης» απέναντι στον Ασπρόπυργο, σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Η κόπωση, η πολλή ζέστη αλλά και το γεγονός ότι ένα πέναλτι άκρως αμφισβητούμενο το οποίο υπέδειξε ο α’ βοηθός κ. Μαυραντωνάκης στον ρέφερι κ. Κρασαγάκη, έφερε την Ρεθυμνιώτικη ομάδα πίσω στο σκορ στο 34’. Ο Νάνι στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ισοφάρισε. Η Επισκοπή πίεσε για το γκολ της νίκης στο β’ ημίχρονο αλλά ο Ντιμίτροβιτς αποδείχθηκε “Man of the match” καθώς έκανε τέσσερις – πέντε αποκρούσεις με κορυφαία τη διπλή στο 83’ απέναντι σε Τσόφλιο και Τσιριγώτη.

Κρίμα, χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα να ανέβει κατά πολύ βαθμολογικά.

Το ματς:

Στο 5′ ο Λίμα έβγαλε μια έξυπνη μπαλιά από τα αριστερά, ο Τσιριγώτης πλάσαρε πιεζόμενος “με τη μία”, όμως ο Ντιμίτροβιτς έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε.

Στο 22′ ο Γιαννούτσος βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Νάνι που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντιμίτροβιτς όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Σέρβος πορτιέρο.

Στο 34′ ο κ. Μαυραντωνάκης υπέδειξε πέναλτι στον διαιτητή κ. Κρασαγάκη στο “τζαρτζ” του Γιαννούτσου πάνω στον Κυριαζή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Βασιλείου και βρήκε δίχτυα.

Ο Παναγιωτίδης στο 45′ “άνοιξε” στον Νάνι στη γωνία της μεγάλης περιοχής κι εκείνος μ’ ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του Ντιμίτροβιτς ισοφαρίζοντας το σκορ.

Από το έξυπνα εκτελεσμένο φάουλ του Παναγιωτίδη στο 48′ ο Τσόφλιος κέρδισε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 62′ το δυνατό σουτ του Τσιριγώτη θα βρει σε ετοιμότητα τον Ντιμίτροβιτς.

Στο 67′ ο ωραίος συνδυασμός Τσόφλιου – Νάνι και με τη σέντρα του τελευταίου, ο Τσιριγώτης έπιασε δυνατή κεφαλιά με τον Ντιμίτροβιτς όμως, να αποκρούσει ενστικτωδώς.

Απίστευτη διπλή ευκαιρία στο 83′ όταν ο Ανδρικόπουλος έβγαλε μια καταπληκτική παράλληλη μπαλιά στον Τσόφλιο που με προβολή νικήθηκε αρχικά από τον Ντιμίτροβιτς και την επαναφορά ο Τσιριγώτης σε δεινή βέβαια θέση, θέλησε να τριπλάρει τον πορτιέρο, όμως ο τελευταίος σύρθηκε, έπεσε στα πόδια του και έδιωξε σε κόρνερ!

Στο 85′ από τη σέντρα του Νάνι, ο Τσιριγώτης έπιασε φαλτσαριστή κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρασαγάκης, Α. Μαυραντωνάκης, Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου) – 4ος Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γ. Βέλιτς): Δήμιζας, Καραγιάννης (81′ Ανδρικόπουλος), Γιαννούτσος (46′ Τσόφλιος), Λάμτσε (90′ Χρουσιέλ), Ανδρέου, Κουτάντος (69′ Βαρουξάκης), Σουμπασάκης, Παναγιωτίδης, Τσιριγώτης, Λίμα, Νάνι.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Τριποτσέρης, Αργυρόπουλος, Ντούμπερετ, Παπαθανασίου, Να ‘α Τζόζεφ, Κυριαζής (40′ Λαμπόγλου), Ζαχαρός, Βασιλείου (90′ Κατίδης), Μαρούδας (92’ Γεωργόπουλος), Τζανουλίνος.