Χωρίς κατηγορία

SL 2: Πρωτιά +6 Ιωνικού, δεύτερος ο Λεβαδειακός, εκτός εξάδας με συντριβή η Παναχαϊκή, μπήκε ο Διαγόρας!

Τέλος λοιπόν της κανονικής περιόδου για την Super league 2! Με +6 πάει τελικά  στα play off ο Ιωνικός, εκτός εξάδας η Παναχαϊκή.

Με πολλά γκολ ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της Super League 2, ενώ ακολουθούν τα play off και τα play out. Ο Ιωνικός ισοφαρίστηκε στο φινάλε σε 1-1 από τα Χανιά και τερμάτισε πρώτος και με αέρα 6 βαθμών. Ο Λεβαδειακός ξέσπασε στη Δράμα κόντρα στη Δόξα, επικρατώντας 4-0, ενώ η Ξάνθη επιβλήθηκε 4-0 της Παναχαϊκής, με τους Πατρινούς να μένουν εκτός εξάδας.

Ο Εργοτέλης νίκησε 3-0 στη Φιλιππούπολη τον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ στην Άρτα, ο Καραϊσκάκης επικράτησε 2-1 του Διαγόρα. Στα Τρίκαλα, ΑΟΤ και ΟΦ Ιεράπετρας έμειναν στο 0-0.

Η νίκη της Ξάνθης επί της Παναχαϊκής με 4-0 επέτρεψε στους ακρίτες να τερματίσουν δεύτεροι, αλλά και στον Διαγόρα να μπει στην εξάδα, παρά την ήττα του στην Άρτα με 2-1.

Σε δυο αναμετρήσεις είχαν στραφεί όλα τα βλέμματα στην 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 2, που διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι.

Στην Ξάνθη, όπου η τοπική ομάδα διέσυρε με 4-0 την Παναχαϊκή, με αποτέλεσμα αφενός αυτή να τερματίσει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα κι αφετέρου να αφήσει τους Αχαιούς εκτός εξάδας!

Οι ακρίτες είχαν τον Καπνίδη σε μεγάλη ημέρα, καθώς πέτυχε δύο τέρματα, στο 20’ με σκαστή κεφαλιά και στο 57’ με σουτ, ενώ είχε και μια ακόμα κεφαλιά στο δοκάρι, στο 36ο λεπτό. Ο Τάτος -που επίσης είχε δοκάρι στην φάση του 3-0- πέτυχε ενδιάμεσα το 2-0, ενώ ο Μικελτάντζε εδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Ξάνθης.

Αλλά και στην Άρτα, με τον Καραϊσκάκη να επικρατεί του Διαγόρα με 2-1, αλλά τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το αποτέλεσμα στα Πηγάδια και να τερματίζουν στην έκτη θέση…

Οι Ροδιτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με το ωραίο γκολ του Γεωργίου, αλλά στην… αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν από τραγικό λάθος του Σεληνιώτη και γκολ του Ναζίμ. Για να έρθει ο Θεολόγου με κεφαλιά στην επανάληψη και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Καραϊσκάκης έχασε και πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσέλιο να αποκρούει την εκτέλεση του Τσούτση.