SL2: 3η σερί νίκη ο Απόλλων Σμύρνης, σκόνταψε η Παναχαϊκή, “Χ” Ρουφ – ΟΦΙ…

Η Ελαφρά Ταξιαρχία ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με τον Μωραΐτη στο 25ο λεπτό και πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 45ο λεπτό. Ο 26χρονος φορ σκόραρε για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι και ισοφάρισε το ρεκόρ του Ντέμη Νικολαΐδη που ήταν ο τελευταίος παίκτης με τον Απόλλωνα Σμύρνης που σκόραρε σε επτά διαδοχικά ματς από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο του 1996.

Ο Ηρόδοτος μείωσε σε 2-1 με τον Θεοδωράκη στο 51′, όμως ο Κοροβέσης στο 54′ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στον Απόλλωνα με κεφαλιά. Ο Κερέμπιν μείωσε σε 3-2 στο 67′ για τους φιλοξενούμενους, αλλά η Ελαφρά Ταξιαρχία τελείωσε το ματς στο φινάλε. Ο Χαλίμι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 4-2 στο 74′, ενώ ο Μωραΐτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90′.

Ο Απόλλων Σμύρνης μείωσε στους τρεις τη διαφορά από την πρωτοπόρο Κηφισιά, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Ο Ηρόδοτος είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση μετά το -15 που ενεργοποιήθηκε εις βάρος του λόγω οφειλών.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Πατάπης, Κοροβέσης (83′ Ταμπάς), Αναστασόπουλος, Μουστακόπουλος (83′ Λούσινγκερ), Κουάδρα (90+2′ Θεοχάρης), Μωραΐτης, Περέιρα (75′ Ερέρα), Σαντάτ (46′ Χαλίμι).

Ηρόδοτος (Δημητρίου): Γκόλοβιτς, Πιτσόλης, Ν. Χαλκιαδάκης (61′ Κερέμπιν), Φράτροβιτς, Μπακούτσης, Θεοδωράκης (86′ Κλάδος), Χαΐκάλης, Λεβιτσάνιν, Μ. Χαλκιαδάκης (79′ Χιντρί), Μάρκοβιτς, Γρηγορόπουλος.

Λευκή ισοπαλία στο Ρέθυμνο

Επισκοπή και Παναχαϊκή πήραν από ένα βαθμό στην Κρήτη, καθώς έμειναν στο 0-0. Οι Αχαιοί ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο να σκοράρουν, ωστόσο το ωραίο σκαφτό σουτ του Πέταρ Καρακλάιτς στο 29′, σταμάτησε στο δοκάρι μετά από επέμβαση του γκολκίπερ Ψάρρα.

Στο 81ο λεπτό ο Χαντί με σουτ ανάγκασε τον Ψάρρα σε νέα καλή επέμβαση με το δοκάρι να τον βοηθάει ξανά. Ο Αλεξόπουλος πήρε το ριμπάουντ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Πολίτης, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Κούτσιας, Βουκελάτος (72′ Εμπουέλε), Αμπαφού (72′ Τσιλεδάκης), Σταθόπουλος (90′ Τζωρτζινάκης), Αραμπατζής (46′ Κρίκλοου).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τριμμάτης, Τσακμάκης, Λαρέα, Μπουρλάκης, Μυτίδης (46′ Αλεξόπουλος), Τσιάρας, Ν. Καρακλάιτς, Σίλβα (60′ Λινάρδος), Π. Καρακλάιτς (60′ Χαντί), Στεργίδης.

Ο ΠΑΟ Ρουφ πήρε βαθμό από τον ΟΦ Ιεράπετρας

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν στον Ταύρο, ο ΠΑΟ Ρουφ με τον ΟΦ Ιεράπετρας με τον Βαγγέλη Στουρνάρα να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο των Κρητικών. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ένατο λεπτό, όταν ο Καραμπέτσος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό χάρη στο γκολ του Νιτσάκη. Μάλιστα τρία λεπτά μετά είχαν ευκαιρία να πετύχουν ένα ακόμα γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Βενάρδου μέσα από την περιοχή κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κυρίτση.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Πάτρικ Βουό στο 59ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Τσόγκας, Δαλαμήτρας, Μκρτσιάν, Παπουτσογιαννόπουλος, Μαρινάκης, Ζούνης, Καλλέργης, Νιτσάκης, Βενάρδος, Καμύ, Γαϊτάνης.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στουρνάρας): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ζήσης, Ίτσιος, Καλλιτσουνάκης, Κατάλντι, Μαραθωνίτης, Μούλερ, Βουό, Καραμπέτσος.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 για τον Β’ όμιλο