SL2 Νότιος Όμιλος: Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής – τα αποτελέσματα

Λεβαδειακός και Καλαμάτα έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της κορυφής του Β’ ομίλου της Super League 2, με την Καλλιθέα και το Αιγάλεω να νικάνε και να πλησιάζουν.

φωτό αρχείου

Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι της κορυφής στον Β’ όμιλο της Super League 2! Λεβαδειακός και Καλαμάτα έμειναν στο 0-0, σε ένα αποτέλεσμα που δεν χαλάει ουσιαστικά κανέναν από τους δύο αφού οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πρώτη θέση και οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην τρίτη και στο -3 από τον σημερινό τους αντίπαλο. Γενικότερα οι Βοιωτοί ήταν ανώτεροι, είχαν την κατοχή και καλύτερες στιγμές τις οποίες δεν μετουσίωσαν σε γκολ, με την «μαύρη θύελλα» να φεύγει αλώβητη από μια δύσκολη έδρα.

Την ισοπαλία στη μάχη της κορυφής εκμεταλλεύτηκαν Καλλιθέα και Αιγάλεω, πλησιάζοντας στο -4 και -5 αντίστοιχα την πρώτη θέση. Η Καλλιθέα επικράτησε 3-2 του Εργοτέλη σε ένα φοβερό παιχνίδι με τρελό ρυθμό, φάσεις και πέντε γκολ. Ο Μουνιέ στο 18’ άνοιξε το σκορ για την αθηναϊκή ομάδα, με τον Κωστανάσιο να απαντάει με πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα. Ο Μπουρσέλης στο 36’ έγραψε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντησή τους και το έφεραν… τούμπα πριν καν βγει το ημίχρονο. Πρώτα ο Κωστίκας στο 40’ και στο συνέχεια ο Μουνιέ στο 45’+2’ έγραψαν το 3-2 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Το Αιγάλεω με τη σειρά του επικράτησε 1-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, παίρνοντας τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Βαν Ίπερεν στο 33’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το «σίτι» να κρατάει το προβάδισμα ως το τέλος.

Δεύτερη στη σειρά νίκη και για την Ιεράπετρα που επικράτησε με το ευρύ 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη, ενώ η Επισκοπή λύγισε την Κηφισιά (1-0) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Σημαντική νίκη και για τον Διαγόρα Ρόδου, που πέρασε με 2-0 από τη Ζάκυνθο και αύξησε τη διαφορά του από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής
Ζάκυνθος – Διαγόρας Ρόδου 0-2 (19′ Σινγκ, 75′ Ζούνης)
ΟΦ Ιεράπετρας – Αστέρας Βλαχιώτη 3-1 (15′ Βουό, 27′ Λεμονής, 45+3′ Αντερέγκεν / 90′ Σοκολάροφ)
Καλλιθέα – Εργοτέλης 3-2 (18′ Μουνιέ, 39′ Κωστίκας, 45+1′ Μουνιέ / 26′ Κωστανάσιος πεν, 37′ Μπουρσέλης)
Αιγάλεω – Καραϊσκάκης Άρτας 1-0 (34′ αυτογκόλ)
Λεβαδειακός – Καλαμάτα 0-0
ΑΟ Επισκοπής – ΑΕ Κηφισιάς 1-0 (50′ Πολυχρόνης)
Ηρόδοτος-Παναθηναϊκός Β’ 0-0