SL2 – Νότος: Νίκες Απόλλωνα, Ολυμπιακού Β’, ΑΕΚ Β’- Δηλώσεις (+vids)

Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης σήμερα μέσα στο Ρέθυμνο επί της αδύναμης βέβαια πάντα φέτος Επισκοπής

SL2 – Νότος: Νίκες Απόλλωνα,  Ολυμπιακού Β’, ΑΕΚ Β’- Δηλώσεις (+vids)
Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης σήμερα μέσα στο Ρέθυμνο

Οι παίκτες σημείωσαν ένα ακόμα γκολ με τον Ντάικο στο 67ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο νεαρός στόπερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο φινάλε ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Προοδευτική να απειλεί ελάχιστα τα καρέ του Χατζηεμμανουήλ και το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Αντίθετα η Ένωση είχε κάποιες ευκαιρίες και πέτυχε το κερασάκι στην τούρτα με τον Σπύρο Σκόνδρα στις καθυστερήσεις. Ο Κορομηλάς του έστρωσε την μπάλα και ο νεαρός μεσοεπιθετικός με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας.

Η ΑΕΚ Β’ έφτασε τους οκτώ βαθμούς, ενώ η Προοδευτική παρέμεινε στους τρεις, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Πάπα (62′ Γ. Χριστοφιλόπουλος), Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς (82′ Γεωργέας), Μουστακόπουλος, Κορομηλάς, Ρουκουνάκης (86′ Δημητρίου), Σκόνδρας, Ε.Χριστόπουλος, Απ.Χριστόπουλος (86′ Γκολφίνος)

Προοδευτική (Νικοπολίδης): Καραργύρης, Καρρίκι, Ποτουρίδης, Φαζός, Πάβλας (71′ Σινγκ), Μεγαρίτης (62′ Αγγελόπουλος), Γιόβιτς, Πισσάς (77′ Νομικός), Γκαργκαλατζίδης (62′ Ευθυμίου), Γιαννιτσάνης, Τσακίρης (77′ Λαζαρίδης).

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League 2 πανηγύρισε το μεσημέρι της Δευτέρας ο Ολυμπιακός Β’ επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΟ Ρουφ σε ένα ματς που διεξήχθη στο “Ελ Πάσο. Την ίδια ώρα ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε της Επισκοπής στην Κρήτη με 1-0 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση και σε απόσταση βολής από την Κηφισιά.

Ολυμπιακός – ΠΑΟ Ρουφ 2-0

Ο Ολυμπιακός Β’ υποδέχτηκε τον ΠΑΟ Ρουφ στην Καλλιθέα και ήταν από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 45+2′ με τον Κωστή ενώ στο δεύτερο 45λεπτο κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματα τους στο 64′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπα.

Γκολ: 45+2′ Κωστή, 64′ Μπα .

Ολυμπιακός Β’ (Οκκάς): Παπαδούδης, Μπα, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Νταμπό, Μαυρουδής, Μαρίνος (46′ Ιμπαγάσα), Βοΐλης (67′ Βλαχομήτρος), Κατσουλίδης, Κωστή, Χρυσόπουλος.

ΠΑΟ Ρουφ (Βελέντζας): Κουνάδης, Τασιούλης, Καμί, Χατζηλάμπρος (60′ Κονέ), Κατσούλης, Σμίλτος (79′ Φιλιμέγκας), Καλλέργης, Βενάρδος, Κυριαζής (69′ Νιτσάκης), Τσιάβος (60′ Ζαφειράκης), Πανουργιάς.

Επισκοπή – Απόλλων Σμύρνης 0-1

Στην Κρήτη ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του επικρατώντας 1-0 της Επισκοπής με τον Μωραΐτη να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της ομάδας του. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Ριζούπολης παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από την Κηφισιά που είναι μόνη πρώτη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι αλλά άτυχοι. Είχαν δοκάρι στο 32′ με την κεφαλιά του Σίγκενβιτς αλλά και στο 49′ με τον Χαλίμι. Στο 6′ όμως ο Μωραΐτη ήταν αυτός που με το δεύτερο φετινό του τέρμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: 60′ Μωραΐτης

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Καλογεράκης, Χοβανισιάν, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Λάμτσε (72′ Πολίτης), Εμπουέλε, Σαμουκασόβι, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (56′ Βουκελάτος), Κρίκλοου, Παπαδόπουλος (72′ Κούτσιας).

Απόλλων Σμύρνης (Τάτσης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Οντόνε, Φατιόν, Χαλίμι, Λούι, Σίγκενβιτς, Κοροβέσης (56′ Ερέρα), Παπαγεωργίου (74′ Τσαμούρης), Μωραΐτης (83′ Πατάπης).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της έκτης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Super League 2