SL2 Βορράς: Απόλλων Πόντου – ΠΑΟΚ Β’ 1-2: Διπλό κορυφής με υπογραφή Μπράντονιτς

Ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε το διπλό κόντρα σστον Πόντου επικρατώντας 2-1 στην 3η αγωνιστική της  SL3. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράντονιτς, που πέτυχε και τα δύο γκολ, ο Δικέφαλος συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 9′ όταν ο Καλαϊτζίδης σέντραρε από τα αριστερά, ο Εσούμα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ταλιχμανίδης σταμάτησε τον Αφρικανό, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι και τον Μιχαηλίδη να απομακρύνει σε πλάγιο άουτ.

Στο 36′ ο Απόλλωνας είχα ακόμα μία τεράστια ευκαιρία να βρει δίχτυα, με τον Αμπουντού να μπαίνει από τα δεξιά, να μοιράζει στον Κωστίκα, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Ταλιχμανίδη όμως πραγματοποίησε μία ακόμα σωτήρια επέμβαση με τα πόδια, παραχωρώντας κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Μπράντονιτς, ο οποίος έκανε σπουδαία κούρσα από την αριστερή πλευρά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-1, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία του Πίτκα.

Ο Δικέφαλος κλείδωσε τη νίκη στο δεύτερο μέρος, πάλι με το γκολ του Μπράντονιτς. Έπειτα από ασίστ του Πανίδη, ο Βόσνιος πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Πάθι, Μουμίν, Φράγκος, Καλαϊτζίδης (46′ Λαμπίρης), Αμπουντού, Κωστίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης (76′ Δαλιανόπουλος), Εσάλο, Εσούμα.

ΠΑΟΚ Β’: Ταλιχμανίδης, Μορικέλι, Μιχαηλίδης (53′ Γιαξής), Κιτσάκης, Τσοπούρογλου, Δαρέλας, Γρόσδης (63′ Νινούα), Μπράντονιτς (72′ Τζίμας), Σπυράκος (46′ Σμυρλής), Χατζηστραβός (46′ Μελετίδης), Σπυρίδης.

Στα υπόλοιπα ματς τώρα συνοπτικά καταρχάς: Από την άλλη, ο Απόλλων Λάρισας νίκησε με σκορ 2-1 τη Βέροια και πήρε μια υποτυπώδη βαθμολογική ανάσα, αφού βρίσκεται στην τελευταία θέση με -3 μετά την αφαίρεση βαθμών που του έχει επιβληθεί! Ο Λίταινας στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ιωάννου στο 56’ να ισοφαρίζει για τη Βέροια. Ο Ζαχαράκης στο 86’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Απόλλωνα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ο Μακεδονικός βρίσκεται στην 3η θέση ισόβαθμος με τη Λάρισα, επικρατώντας 2-0 του Θεσπρωτού. Στο 60’ ο Μιλoσάβλιεβιτςάνοιξε το σκορ, με τον Σιμόνι στο 63’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ και την ομάδα της Βορείου Ελλάδας να φτάνει τους 6 βαθμούς.

Αναλυτικά:

Βέροια – Απόλλων Λάρισας 1-2

Διπλό και για τον Απόλλωνα Λάρισας στη Βέροια, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ με τον Λίταινα στο 16′, αλλά να ισοφαρίζονται στο 56′ με το σουτ του Ιωάννου. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη χάρη στο χρυσό γκολ του Ζαχαράκη στο 83′.

Μακεδονικός – Θεσπρωτός 2-0

Ο Μακεδονικός “καθάρισε” το παιχνίδι με τον Θεσπρωτό μέσα σε τρία λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος δυναμικά. Το 1-0 έκανε στο 60′ ο Μιλισάβλιεβιτς για να έρθει τρία λεπτά μετά ο Σιμόνι και να κάνει το 2-0.