Ποδόσφαιρο

Σλόβαν – Ολυμπιακός 2-2: Με killer Ελ Αραμπί – Ονιεκούρου στους ομίλους του Europa League (+ vids)

O Ολυμπιακός δεν πήρε τη νίκη στην έδρα της Σλόβαν, ήρθε ισόπαλος 2-2, όμως σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League. Πρωταγωνιστές οι Αραμπί και Ονιεκούρου που σκόραραν τα δύο γκολ.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται και με τη… βούλα στους ομίλους του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι δεν νίκησαν τη Σλόβαν, ήρθαν ισόπαλοι 2-2, όμως σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Μαρτίνς ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση.

Πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αραμπί που άνοιξε το σκορ, όπως ο Ονιεκούρου, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των ερυθρόλευκων. Ντεμπούτο για τους Πειραιώτες έκανε ο Ρόνι Λόπες. Οι ερυθρόλευκοι πλέον περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους στους ομίλους, καθώς την Παρασκευή (27/8, 13:00, Cosmote Sports 1HD) διεξάγεται η κλήρωση.

Θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό απ’ την αρχή ο Ολυμπιακός
Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν προέβη σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, η μόνη αλλαγή ήταν αυτή του Ονιεκούρου, ο οποίος αντικατέστησε τον Μασούρα και πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού. Απ’ την άλλη, η Σλόβαν κατέβηκε με ένα πιο επιθετικό σχήμα, με σύστημα 4-1-4-1, εφόσον κυνηγούσε το προβάδισμα του Ολυμπιακού απ’ το πρώτο παιχνίδι.

Οι ερυθρόλευκοι θέλησαν να ελέγξουν απ’ τα πρώτα λεπτά, κυκλοφορώντας την μπάλα και “σπάζοντας” την επιθετικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι χτυπούσαν κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 15′ ο Εντί βγήκε στην αντεπίθεση, ξέφυγε απ’ τον Σισέ, έκανε το σουτ μπροστά απ’ τον Βατσλίκ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι της εστία του Ολυμπιακού.

Με δέκα οι Σλοβάκοι και 0-1 ο Ολυμπιακός
Το 26ο λεπτό ήταν κομβικό για την πορεία του παιχνιδιού. Ο Ντε Μάρκο με απλωμένο το πόδι πήγε πάνω στον Μαντί Καμαρά με προτεταμένες τις τάπες, χτυπώντας τον χαφ των ερυθρόλευκων στον μηρό. Μάλιστα, έφερε και την αναγκαστική του αλλαγή στο 37′ με τον Μπουχαλάκη να περνάει στη θέση του. Ο Ντε Μάρκο αποβλήθηκε για το επικίνδυνο παιχνίδι του με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 31′ ο Ολυμπιακός προειδοποίησε με σουτ του Βαλμπουενά, έπειτα από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ. Στο33′ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Ματιέ Βαλμπουενά απ’ τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, ο Αραμπί μέσα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά, κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το 0-1.

Η χαλαρότητα έφερε την ισοφάριση
Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειξε χαλαρότητα, με τον Πέδρο Μαρτίνς μάλιστα να έχει παράπονα απ’ τους παίκτες του. Στο 35′ σε μία αντεπίθεση ο Τσάβριτς πάτησε στην περιοχή, αλλά από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα άουτ. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 41ο λεπτό.

Ο Βάις απ’ την κορυφή της περιοχής, άνοιξε την μπάλα στον Ζέρμιχαλ στα αριστερά, εκείνος έψαξε τον Εντί, ο οποίος εξ επαφής έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεζαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Προβάδισμα ξανά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ονιεκούρου
Ο Ολυμπιακός Θέλησε στα πρώτα αυτά λεπτά του δεύτερου μέρους να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να ελέγξει τον ρυθμό. Απ’ την άλλη, η Σλόβαν έκανε αυτό που ήξερα πολύ καλά, δηλαδή να χτυπάει στην αντεπίθεση. Οι ερυθρόλευκοι νωρίς νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν το γκολ.

Ο Ονιεκούρου στη δεύτερη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό πέτυχε το πρώτο του γκολ. Ο Μπουχαλάκης χτύπησε γρήγορα ένα φάουλ, έπιασε την άμυνα της Σλόβαν απροετοίμαστη και ο Ονιεκούρου απ’ τα αριστερά της περιοχής, με ιδανικό πλασέ έγραψε το 1-2, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δοκάρι.

Ισοφάρισε η Σλόβαν, πήρε ρυθμό το παιχνίδι
Στο 60ο λεπτό και ενώ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα έχασε μία σημαντική στιγμή. Ο Βαλμπουενά σήκωσε την μπάλα ωραία στην περιοχή για τον Αραμπί, ο οποίος βρέθηκε απέναντι απ’ τον κίπερ της Σλόβαν, όμως δεν τον νίκησε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το ντεμπούτο του με τη φανέλα των ερυθρόλευκων έκανε ο Ρόνι Λόπες που πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ απ’ τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Μπόζικοφ πήρε πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια στο δεύτερο δοκάρι ο Γκριν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Από εκεί και ύστερα το παιχνίδι αύξησε τον ρυθμό του με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε να βρει κενούς χώρους στην άμυνα της Σλόβαν και να χτυπήσει με ταχύτητα, βγάζοντας συνεργασίες κυρίως στα δεξιά. Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 72ο λεπτό αποφάσισε να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές, με τους Κούντε, Χασάν και Βρουσάι να κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι και το τέλους του αγώνα, ο ρυθμός χαμήλωσε όπως ήταν φυσικό, δεν υπήρχε κάποια αλλαγή στο σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 2-2.

Σλόβαν: Τσόβαν, Ντε Μάρκο, Μπόζικοφ, Κασιά, Πάουσεκ (85′ Κρίζαν), Κανκάβα, Γκριν (85′ Χρντσαρ), Ζμραλ, Βάις (79′ Στρέλετς), Τσάβριτς (67′ ντε Καμπς), Εντί (79′ Ντράζιτς)

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72′ Κουντέ), Μαντί Καμαρά (36′ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά, Αγκισμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (72′ Χασάν), Αραμπί (72′ Βρουσάι).