Σλοβενία-Κόσοβο: Νίκησαν κι έρχονται!

Σλοβενία-Κόσοβο: Με ανατροπή οι Σλοβένοι επικράτησαν 2-1 του Κοσόβου στις καθυστερήσεις κι έρχονται για τον… τελικό του ομίλου στην Ελλάδα!

Η Σλοβενία έκανε το χρέος της απέναντι στο Κόσοβο, έστω και με την… ψυχή στο στόμα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν να χάνουν στο δεύτερο μέρος, «απάντησαν» άμεσα για να ισοφαρίσουν και τελικά βρήκαν τη νίκη με πέναλτι στο 90+4’! Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκαν οι Σλοβένοι στον όμιλο, όμως μικρή σημασία έχει. Τα πάντα θα κριθούν στο μεγάλο ματς με την Ελλάδα στη Ριζούπολη! Θυμίζουμε πως ακόμη κι αν είχε λήξει ισόπαλο το παιχνίδι, πάλι νίκη θα ήθελε η Εθνική μας ομάδα για να πάρει την πρωτιά.

Η αναμέτρηση στη Λουμπλιάνα άρχισε με το Κόσοβο να παίρνει ρίσκα. Για την ακρίβεια να προσπαθεί να παίξει ψηλά, να πιέσει και να απειλήσει. Η Σλοβενία έδειξε να ξαφνιάζεται αρχικά και στη συνέχεια δοκίμασε στους χώρους που της δόθηκαν να απειλήσει.

Οι ευκαιρίες παρ’ όλα αυτά δεν ήταν πολλές. Στο 17’ ο Ραχμάνι έσωσε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Βούτσκιτς. Εννιά λεπτά μετά και πάλι ο Βούτσκιτς δεν τα κατάφερε για τη Σλοβενία, καθώς το σουτ που δοκίμασε πήγε πάνω στον Μούριτς ουσιαστικά!

Ο Ζιεγκρόβα είχε ένα σουτ για τους φιλοξενούμενους στο 27’, ενώ στο 33’ και στο 35’ Μπάλκοβτς και Κούτριτς δε βρήκαν στόχο για τους Σλοβένους που ήταν άστοχοι. Το πρώτο μέρος έληξε με προσπάθειες των Ίλισιτς για τους γηπεδούχους και Ζιεγκρόβα για το Κόσοβο, που όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» το πρώτο 45λεπτο, σε μια αναμέτρηση που είχε φάσεις κυρίως για τους Σλοβένους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Σλοβενία να πιέζει, να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ, αλλά να δέχεται την… ψυχρολουσία κόντρα στη ροή του ματς. Στο 58’ ο Μουρίκι με το αριστερό άνοιξε το σκορ για τους Κοσοβάρους, μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Μπερίσα. Αυτό ήταν μόλις το πρώτο γκολ που δέχονται οι Σλοβένοι στον όμιλο!

Οι γηπεδούχοι απάντησαν μόλις πέντε λεπτά μετά! Ο Στογιάνοβιτς έκανε την προσπάθεια και την πάσα στον Κούρτιτς, που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ξανά ο Κούτριτς είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 79’, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ο μέσος των Σλοβένων, πάντως, έδειξα να είναι σε καλή κατάσταση αυτό τον καιρό.

Στο 90+2’, η πίεση της Σλοβενίας έφερε το λάθος του Αλίτι. Ο παίκτης του Κοσόβου βρήκε τη μπάλα με το χέρι κι έτσι υποδείχθηκε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Δύο λεπτά μετά (90+4’) ο Ίλισιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Οι Σλοβένοι πήραν τη νίκη με ανατροπή κι έρχονται πλέον στην Αθήνα για να μη χάσουν, κόντρα στην Εθνική μας ομάδα για να πάρουν αυτή την πρώτη θέση του ομίλου.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Μπέλετς, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μέβλια, Μπάλκοβετς, Κούτριτς, Βέτριχ, Ίλισιτς (90+6’ Κούτερ), Λόβριτς (87’ Τσρνίγκοϊ), Μπόλχαρ, Βούτσκιτς (68’ Σπόραρ)

ΚΟΣΟΒΟ (Μουχαρέμ Σαχίτι): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχιμάνι, Αλίτι, Χατεργκιονάι, Κριέσιου (71’ Καστράτι), Ρασκάι, Ζιεγκρόβα (90+1’ Χασάνι), Β. Μπερίσα, Μ. Μπερίσα (84’ Ρασάνι), Μουρίκι