Σπορ

Σολέ – ΑΕΚ 79-70: Στη Γαλλία ήρθε η πρώτη ήττα (+video)

Η Σολέ επιβλήθηκε της ΑΕΚ επί γαλλικού εδάφους (79-70), υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη φετινή της ήττα στο Basketball Champions League. Παραμένουν σε θέση ισχύος για την πρόκριση οι κιτρινόμαυροι.

Η Σολέ κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League επικρατώντας με 79-70 της ΑΕΚ, η οποία δέχθηκε την πρώτη της φετινή ήττα. Ωστόσο, παρά την ήττα, οι κιτρινόμαυροι παραμένουν σε θέση ισχύος για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ αν και πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα έχασε την συγκέντρωσή της, με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να επιβληθεί. Πρώτος σκόρερ για την Σολέ ο Φοφανά με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε με 14 ο Χρόβατ. Από την ομάδα του Παπαθεοδώρου, ο Λάνγκφορντ σημείωσε 22 πόντους και ο Μορέιρα 19.

Με τέσσερις αγώνες να έχουν ήδη γίνει στη φάση των ομίλων, η ΑΕΚ είναι πλέον στο 3-1, την ώρα που η Σολέ έσπασε το ρόδι και είναι στο 1-3. Παρεμπιπτόντως, η γαλλική ομάδα υπερτερεί των κιτρινόμαυρων σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο τέλος της regular season, αφού είχε ηττηθεί με δύο πόντους (83-81) στο ΟΑΚΑ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Στην πρώτη περίοδο η Σολέ ήταν εκείνη που απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων έχοντας κάνει το 24-17. Η γαλλική ομάδα μάλιστα σούταρε με 90,9% βάζοντας εμπόδια στην Ένωση που δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην άμυνα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σολέ έβγαλε περισσότερη ενέργεια από την ΑΕΚ, συνέχισε να είναι εύστοχη και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να πάει την διαφορά στο +10. Ωστόσο, μετά και το πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να συνέλθουν και να μειώσουν στο μίνιμουμ τη διαφορά με τον Μορέιρα να κάνει καταπληκτική δουλειά αμυντικά, αλλά και επιθετικά. Στο τέλος, ο Λάνγκφορντ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Γκίκας με buzzer-beater έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο είχε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο, καθώς έδειχνε να διαχειρίζεται μία διαφορά 6-7 πόντων. Η Σολέ όμως επεμεινε και με τρίποντο του Μπλέικς στο 29ο λεπτό μείωσε στο -3. Εν τέλει η γαλλική ομάδα με δύο βολές του Στόκτον κατάφερε να πάει την διαφορά στο μίνιμουμ.

Η Ένωση έχασε το προβάδισμα με την Σολέ να περνάει μπροστά στην έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου προσπάθησε να μείνει κοντά, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Τζόουνς 3:11 από το φινάλε έφερε την διαφορά στο +5. Η ΑΕΚ επιδίωξε να κάνει το comeback, όμως έδειξε αδυναμία επιθετικά, κάτι που η γαλλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε για να ολοκληρώσει το παιχνίδι τελικά με σκορ 79-70.

Διαιτητές: Κόντε Αντόνιο, Γιάκομπς Γκερτ, Κάλικ Γιάνουζ

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ: Φοφανά (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρόβατ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (5 ριμπάουντ), Κρομά 10, Στόκτον 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (9/15 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ζήσης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).