Σπάρτη για… φίλημα (και για πρωτάθλημα), 1-2 μέσα στο Ναύπλιο!

Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιγνίδι-ντέρμπι, για το Ναύπλιο, που αυτή την φορά έχασε με 2-1 από την Σπάρτη.

Έτσι και μετά τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων, υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας, με τον Αστέρα Βλαχιώτη να ξεφεύγει όλο και περισσότερο.

Έγινε ένα καλό παιγνίδι στο Ναύπλιο, από δύο καλές ομάδες με ποιότητα. Η Σπάρτη ήταν εξαιρετική στο πάσινγκ-γκέιμ αλλά δεν είχε τα απαραίτητα τρεξίματα για το κάτι παραπάνω.

Το Ναύπλιο ξεκίνησε προσεκτικά δίνοντας χώρο στον αντίπαλο στο πρώτο 15λεπτο άρχισε να βγαίνει και μάλιστα στο 25΄άνοιξε το σκορ με τον Καλλιμάνη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδέχθηκε τη μπάλα με το στήθος και με πλάτη στο τέρμα κατάφερε να γυρίσει και να σουτάρει.

Άλλες δυο-τρεις φορές ο Καλογέρης έφθασε σε θέση βολής και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Νωρίς στην επανάληψη, στο 54′ η Σπάρτη ισοφάρισε με σουτ του Συρεγγέλα και λάθος του Σκαφίδα.

Αυτή η εξέλιξη φάνηκε να αγχώνει περισσότερο τους γηπεδούχους, η εικόνα ήταν όπως και του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν έχοντας κατοχή μπάλας, αλλά να μην προκύπτουν ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Τελικά η τύχη έγυρε προς την πλευρα των φιλοξενουμένων, που μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, με τον Σικαλόπουλο πέτυχαν το 1-2, ενα σκορ που έφερε την ομάδα της Λακωνίας μόνη στην 2η θέση πίσω από τον Αστέρα Βλαχιώτη.

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Τ.Κίκιλης): Σκαφίδας- Λέρμας (85′ Κοτσοβός), Μπούκουρης, Χρ.Καπλατζής, Παναγόπουλος- Κίτος, Μουσταφά (35′ λ.τρ. Μεγαρίτης), Τριανταφύλλου (75′ Διαμαντής)- Καζάκος, Καλλιμάνης, Καλογέρης.

Sportargonafplia

Σπάρτη για… φίλημα (και για πρωτάθλημα), 1-2 μέσα στο Ναύπλιο!” alt=”” aria-hidden=”true” />Σπάρτη για… φίλημα (και για πρωτάθλημα), 1-2 μέσα στο Ναύπλιο!