Βόλεϊ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟ Ακρίτας

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Ακρίτας μέσα στο Λουτράκι επί του  Α.Ο. Ποσειδών με 1-3 σετ για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Γυναικών Βόλεϊ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν εύκολα. Στη συνέχεια όμως ο ΑΟ Ακρίτας βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες και παίζοντας έξυπνα στην επίθεση κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (1-2). Για να φτάσουμε έτσι στο τέλος του τέταρτου σετ και τελικά του παιχνιδιού όπου εκεί μίλησε η 16χρονη Μπότη Θεοδώρα και γενικά η ψυχή όλων των αθλητριών του κ. Δημητρακόπουλου. Με το σκορ στο 24-20 όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε στο tie-break. Οι απαντήσεις όμως στο εκπληκτικό σέρβις της μικρής δεν ήρθαν ποτέ από την τοπική ομάδα (24-26) με τον Α.Ο. Ακρίτα να γίνεται στο τέλος ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς. Σίγουρα μια σπουδαία επιτυχία απέναντι σε μια πολύ δυνατή, ειδικά στην έδρα της, ομάδα που ξεκολλάει για τα καλά τον σύλλογό μας από τις επικίνδυνες θέσεις και τον εδραιώνει στις πιο ψηλές της βαθμολογίας. Έναρξη του δεύτερου γύρου την ερχόμενη Κυριακή με τον Α.Ο. Ακρίτα να ταξιδεύει ξανά, αυτή τη φορά στη Πάτρα, για να αντιμετωπίσει την τρίτη  Ε.Α.Π. η οποία υποχρέωσε αυτή την αγωνιστική τον πρωτοπόρο Απόλλωνα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.