Στα σχοινιά η Νίκη, ήττα με 2-0 και από το Αιγάλεω

Η Νίκη Βόλου υπέστη την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα της Football League με 2-0 από το Αιγάλεω και τη δεύτερη συνεχόμενη και βρίσκεται πλέον σε πολύ άσχημη θέση, παραμένοντας στους τέσσερις βαθμούς, έναν περισσότερο από την τελευταία Τρίγλια.

Η ομάδα του Ισαάκ Χοβέ έμεινε από το 7’ πίσω στο σκορ με γκολ του Τσίτσαρη, είχε μία τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ροχάνο στο 54’, οποίος ήταν διπλά μοιραίος, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73’ και τελικά έξι λεπτά αργότερα (78’) σε ένα σημείο που η Νίκη έπαιζε με εννιά, αφού ήταν τραυματίας και ο Αλιατίδης, ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων από τον Ντιατά. Εκεί κρίθηκαν όλα οριστικά υπέρ της αθηναϊκής ομάδας, η οποία έφτασε στους οκτώ βαθμούς.

Στο 7’ ο Τσίτσαρης έκανε νωρίς το 1-0 με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Αποστολίδη, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στο 9’ ο Λούκας Γκαρσία πέρασε τρεις παίκτες και προσπάθησε να βρει τον Ροχάνο, που ήταν έτοιμος για την τελική προσπάθεια, αλλά παρενέβη την τελευταία στιγμή ο Συριόπουλος και έκοψε.

Στο 15’ το σουτ του Καμπαγέρο δεν ανησύχησε τον Σικαλιά, ενώ στο 36’, την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει ο Ροχάνο, έχοντας κάνει τη γρήγορη κίνηση, ο Γκότοβος πήρε «την μπουκιά από το στόμα» του Αργεντινού φορ της Νίκης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από λάθος του Αλιατίδη στον χώρο του κέντρου, ο Σπυρόπουλος προχώρησε και έδωσε για τον Τσίτσαρη, που έκανε ένα επικίνδυνο σουτ άουτ.

Καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαιναν στ’ αποδυτήρια έγινε σύρραξη και δόθηκε κόκκινη στον Μπαλάφα, που ήταν στον πάγκο. Πάντως υπήρξαν καθυστερήσεις τουλάχιστον πέντε λεπτών, τα τέσσερα από τη διακοπή λόγω της σύγκρουσης Ντιατά-Αποστολίδη, αλλά η τέταρτη διαιτητής Πίγγιου έδωσε μόλις δύο.

Στο 54’ όλοι, φίλαθλοι, παίκτες που αγωνίζονταν και πάγκος της Νίκης πανηγύρισαν για γκολ, αλλά ο Ροχάνο έχοντας περάσει και τον Σικαλιά αστόχησε σε κενή εστία, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε μία απίστευτη ευκαιρία, που δημιουργός της ήταν ο Γιώργος Ιορδανίδης, ο οποίος είχε περάσει πριν δύο λεπτά στο παιχνίδι.

Στο 73’ η Νίκη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Ροχάνο, με τον διαιτητή Δραγάτη να θεωρεί πως ο φορ των φιλοξενούμενων σήκωσε το πόδι του επικίνδυνα στο ύψος του κεφαλιού αντιπάλου του. Ο Ροχάνο είχε πάρει την πρώτη κίτρινη στο 10’ και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το ματς. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το δεύτερο γκολ του Αιγάλεω στο 78’ να στερήσει από τη Νίκη κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα. Η        μπάλα χάθηκε στο κέντρο, με τον Αλιατίδη να είναι έξω προσωρινά, για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες,  ο Τσίτσαρης έβγαλε τη σέντρα και ο Ντιατά με πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

ΝΙΚΗ: Αποστολίδης (46′ λ. τρ. Κ. Παπαδόπουλος), Μπιτσάκος, Βοσνιάδης (52’ Ιορδανίδης), Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Καμπαγέρο, Ντομίνγκεθ, Λούκας Γκαρσία, Μασκουνιάν (72’ Καπός), Σ. Κυριακίδης, Ροχάνο

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Λάμπρου, Τσίτσαρης, Μπαξεβάνος, Ντιατά (85’ Συρεγγέλας), Σταματάκης (66’ Χατζηιωαννίδης), Τσιλιγκίρης (58’ Τσαφταρίδης)