Σπορ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Μυθική νίκη και στα ημιτελικά των ATP Finals!

Μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που νίκησε 2-0 σετ τον Αλεξάντερ Σβέρεφ και θα παίξει για την πρωτιά του ομίλου στο ATP Finals κόντρα στον Ράφα Ναδάλ!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει πάει αποφασισμένος στα ATP Finals του Λονδίνου και το δείχνει σε κάθε ευκαιρία. Ο Έλληνας τενίστας έκανε ακόμα μια καταπληκτική εμφάνιση, αυτή τη φορά κόντρα στον Αλεξάντερ Σβέρεφ. Οι δυο τους ουσιαστικά έπαιζαν για το ποιος θα συνεχίσει να διεκδικεί την πρωτιά του ομίλου, αφού ο Ναδάλ είχε κάνει μια ήττα και τον κράτησε ζωντανό η νίκη που έκανε νωρίτερα επί του Μεντβέντεφ ο οποίος αποκλείστηκε και τυπικά, με τον Τσιτσιπά να είναι εντυπωσιακός και να διαλύει τον Σβέρεφ όπως είχε κάνει και σε τρεις από τις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε τις διαθέσεις του στον Σβέρεφ, αφού του «έσπασε» το σερβίς και πήρε προβάδισμα. Το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει εύκολα 6-3 το πρώτο σετ. Η εικόνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να… διαλύει τον Σβέρεφ 6-2 και να πανηγυρίζει με την ψυχή του την πανάξια νίκη του! Πλέον, ο Τσιτσιπάς δεδομένα θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά, αφού «έχει» στην ισοβαθμία τον Σβέρεφ, ενώ αν νικήσει και τον Ναδάλ θα περάσει από την πρώτη θέση του ομίλου και θα διεκδικήσει την παρουσία του στον τελικό κόντρα στον δεύτερο του άλλου ομίλου. Βέβαια, αυτός μπορεί να είναι και κάποιος εκ των Ναδάλ και Τζόκοβιτς, αλλά στην καλή του μέρα, ο Στέφανος έχει δείξει πως δεν φοβάται… κανέναν!