Σπορ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Τίποτα δεν τον σταματά – Πέρασε στους «8» του Roland Garros (video)

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 σετ του Καρένο Μπούστα και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Roland Garros

Ένας αποφασισμένος και πολύ σταθερός Στέφανος Τσιτσιπάς, εξασφάλισε για δεύτερη σερί χρονιά την παρουσία του στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός. Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε λίγο περισσότερο από δύο ώρες για να κάμψει την αντίσταση του Ισπανού Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη), επικρατώντας με 6-3, 6-2, 7-5 στο ματς του 4ου γύρου, και να περάσει σους «8», όπου πιθανότατα τον περιμένει η μεγάλη μάχη με τον Ρώσο Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε από την αρχή του αγώνα τις… άγριες διαθέσεις του. Ξεκίνησε με break, προηγήθηκε 3-0 και άντεξε στην προσπάθεια επιστροφής του Καρένιο Μπούστα, σώζοντας δύο break points στο 4-2, για να φτάσει στο 6-3.

Ακόμη πιο εντυπωσιακός ήταν ο 22χρονος πρωταθλητής στο δεύτερο σετ, όπου «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, προηγήθηκε 4-0 και έφτασε άνετα στο 6-2. Το τρίτο σετ ήταν σαφώς πιο κλειστό, αφού ο Ισπανός έσωσε τρία break points στο πρώτο γκέιμ και… πήρε φόρα, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και 4-1.

Ο Ελληνας τενίστας επέστρεψε γρήγορα, ισοφάρισε 4-4 και έκανε το κρίσιμο break στο 11ο γκέιμ, κλείνοντας το ματς με 7-5.