Στην κορυφή με «σπασμένα τα φρένα» ο Πανσερραϊκός, νίκη και με Αναγέννηση – Δηλώσεις (+vids)

Στην κορυφή με «σπασμένα τα φρένα» ο Πανσερραϊκός,  νίκη και με Αναγέννηση – Δηλώσεις (+vids)

Ο Πανσερραϊκός πήρε νίκη κορυφής απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας (2-0) για τη 10η αγωνιστική της Super League 2.

Μεγάλη νίκη για τον Πανσερραϊκό απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας (2-0) για τη 10η αγωνιστική της Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν της μεγάλες ευκαιρίες του πρώτου μέρους με τον Γιάκο και τα «λιοντάρια» χάρη στα τέρματα των Σαΐντ (35΄) και Ζέρη (89΄) έφτασαν στο «τρίποντο» που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τιμήθηκε ο «θρύλος» του Πανσερραϊκού, Θεόδωρος Φραγκόπουλος, ο μοναδικός Σερραίος ποδοσφαιριστής που αντιμετώπισε τον Πελέ!

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, έχοντας την ευκαιρία να προηγηθούν εις διπλούν πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιάκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γιαννίκογλου, με την Αναγέννηση να χάνει την ευκαιρία να πάρει νωρίς «κεφάλι» στο σκορ.

Στο 29΄ οι φιλοξενούμενοι θα κρούσουν εκ νέου τον «κώδωνα» του κινδύνου για τον Πανσερραϊκό, όταν ο Αναστασόπουλος με συστημένη σέντρα βρήκε τον Γιάκο, με το δοκάρι και πάλι να μην κάνει το «χατίρι» στον επιθετικό της Καρδίτσας.

Με τους γηπεδούχους να έχουν γλιτώσει στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις ήρθε και το γκολ του Πανσερραϊκού κόντρα στη ροή του ματς, όταν στο 35΄ ο Στίνα μετά από όμορφη ενέργεια-μπάσιμο, σέντραρε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, με τον Σαΐντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα για το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμα του πρώτου μέρους, και χωρίς να δεχθούν σημαντικές ευκαιρίες έψαξαν το δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσουν» το ματς.

Οι προσπάθειες τους απέδωσαν «καρπούς» στο 89΄ όταν ο Ζέρης με ασύλληπτο βολέ εκτός περιοχής έκανε το 2-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την ομάδα του Πανσερραϊκού.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Στίνα (86? Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος (66′ Κατσαντώνης), Σοφιανός (66′ Κολομπίνο), Κανίς (86′ Δεληγιαννίδης), Σαΐντ (79′ Μπαΐροβιτς).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Σταμόπουλος, Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Δημόπουλος (79′ Γκόλιας), Κοζορώνης, Μπάλλας, Γιάκος, Κάρδαρης (79′ Ζάγκος), Βερνάρδος (26′ Πρίκας), Αθανασιάδης.