Superleague

Στην Τούμπα η “στέψη”, σπουδαίο διπλό ο ΟΦΗ, “Χ” η Τρίπολη (videos)

Την ευκαιρία να αναδειχτεί από απόψε πρωταθλητής έχασε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ. Εκτός από δύο βαθμούς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε με τραυματισμό και τον Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να νικήσει στη Λάρισα

Ο Πέλκας άνοιξε το σκορ στο 55’, αλλά ο Γιακιμόφσκι απάντησε στο 64’ για το 1-1, που παρέμεινε ως το τέλος. Ο βαθμός είναι πολύτιμος για τους «βυσσινί» που θέλουν να εξασφαλίσουν την παραμονή τους, ενώ ο ΠΑΟΚ θα περιμένει μια εβδομάδα για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-3: Φίδι… που τον έφαγε!

Μια ανατροπή που θα μείνει… στην ιστορία, ειδικότερα αν καταφέρει να μείνει στη Super League, κατάφερε ο ΟΦΗ σε βάρος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Οι Κρητικοί παρότι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 στο ημίχρονο από το πέναλτι του Μακέντα, έπαιξαν τρομερά στις αντεπιθέσεις στο δεύτερο, εκμεταλλεύτηκαν την τραγική βραδιά της ομάδας του Δώνη και τις πολλές αλλαγές που είχε σε πρόσωπα στην ενδεκάδα και κατάφεραν να αλώσουν 3-1 το ΟΑΚΑ για να διατηρήσουν… ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία. Η ισοφάριση ήρθε με αυτογκόλ του Μακέντα, ο Σασί έβαλε  τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με φοβερό γκολ ο Γιακουμάκης. Κορυφαίος, όμως, για την ομάδα του Χάιμε Βέρα ήταν ο Σόουζα Φερέιρα που έκανε… ό,τι ήθελε από την αριστερή πλευρά, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων και διέλυσε την πειραματική άμυνα του Παναθηναϊκού…

Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0: «Ερυθρόλευκη»… καταιγίδα!

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε επίδειξη δύναμης τον τελευταίο εφετινό αγώνα πρωταθλήματος ενώπιον του κοινού του, φτάνοντας σε ευρείας έκτασης νίκη επί της Ξάνθης με 4-0 (10΄, 16΄ Γκιγιέρμε, 44΄ Ελαμπντελαουί, 57΄ Φορτούνης), συνεχίζοντας τις εξαιρετικά παραγωγικές και θεαματικές εμφανίσεις του και παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για τους δύο χαμένους βαθμούς στη Θράκη, στον πρώτο γύρο.

Λαμία-ΑΕΚ 2-2: Χορταστική… μοιρασιά!

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς στη Λαμία μεταξύ της τοπικής ομάδας και της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Super League, μετά από πολύ καλό παιχνίδι.
Η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μάνταλο, στη συνέχεια η Λαμία αντεπιτέθηκε και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες (33′ πεν., 53′), για να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2 ο Λούκας Μπογέ στο 67ο λεπτό.

Άρης-Ατρόμητος 0-2: «Κλείδωσε» την 4αδα με Κουλούρη!

Εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Ατρόμητος τα μέτρα που του έδωσε ο Αρης στον δύσκολο, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν από νωρίς το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη, αγωνιστικό χώρο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και νίκησε, για τη 28η «στροφή» της Super League, με 2-0.

Άβολη ισοπαλία για ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι στο γήπεδο «Ζωσιμάδες» ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης που έμειναν στο 0-0. Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να ξεμπλέξουν από τα σενάρια παραμονής και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές είναι αναγκασμένοι να ψάξουν βαθμούς… σωτηρίας. Το παιχνίδι είχε εκατέρωθεν ευκαιρίες και σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά έλειψε το γκολ που θα έκανε τη διαφορά.

Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-2: Τον καταδίκασε

Ο Πανιώνιος νίκησε στη Λιβαδειά τον τοπικό Λεβαδειακό με 2-1, για την 28η αγωνιστική της Super League, και «καταδίκασε» τους γηπεδούχους σε υποβιβασμό. Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Τσιλούλη (43′) και Κόρμπου (57′).

Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός 0-1: Νίκησε και σώθηκε

Ο Παναιτωλικός πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης 1-0 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής με πέναλτι του Μπαΐροβιτς στο 31ο λεπτό και εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και επέβαλαν το παιχνίδι τους απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη «Ελαφρά Ταξιαρχία». Οι παίκτες του Δέλλα είχαν μια απίθανη χαμένη ευκαιρία στο 27΄, όταν ο Χουάντερσον έκανε λάθος βρίσκοντας τον Ντίας, αυτός έστρωσε στον Γκούγκα αλλά εκείνος από το ύψος του πέναλτι και ουσιαστικά σε άδεια εστία αστόχησε!