Στο 95′, με πέναλτι, η Βέροια πήρε το “Χ” (1-1) με Τρίκαλα… (+video)

Ενώ όλα έδειχναν ότι τα Τρίκαλα θα έπαιρναν στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Football League ένα πολύ μεγάλο διπλό στη Βέροια, με πέναλτι του Πάσα στο 95′ η Βασίλισσα του Βορρά γλίτωσε την ήττα.

Η Βέροια μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια προσωπική ενέργεια του Σταματή στο 12′. Η Βασίλισσα του Βορρά ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νιάρου στο 40′ πάνω στον Πόζολου ενώ έχασε τρομερή διπλή ευκαιρία στο 38ο λεπτό με Πόζολου και Πάσα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση αλλά ο ΑΟΤ άντεξε. Τόσο στο 74′ ο Ριζογιάννης πρόλαβε τον Κάνουλα πριν σκοράρει όσο και στο 82′ ο Γιαννίτσης σταμάτησε πάνω στην γραμμή το σουτ του Κάνουλα που μπήκε στο ματς ως αλλαγή.

Στο τέλος ο ΑΟΤ αναγκαστηκε να οπισθοχωρήσει. Η Βέροια πίεσε, ο διαιτητής Τσετσιλας άφησε το σκληρό παιχνίδι κάτι που έφερε αντιδράσεις από τον πάγκο των Σακαφλιάδων αφού αποβλήθηκε και ο Αμανατίδης και ο βοηθός του. Ο ρέφερι από τα Γρεβενά έδωσε και πέναλτι στις καθυστερήσεις για χέρι του Οικονομόπουλου. Ο Πασάς ψύχραιμος το εκτέλεσε και στο 95′ έκανε το 1-1 γλιτώνοντας την Βέροια από την ήττα που θα την έθετε εκτός μάχης ανόδου.

Βέροια (Γεωργιάδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Μαραγκός, Μανιώτης, Μπλέτσας, Βεργώνης, Πολύζος (46′ Ν. Ζούρκος), Πέντα, Παυλίδης (78′ Καραγιάννης), Πόζογλου (62′ Κανούλας), Πασάς.

Τρίκαλα (Αμανατίδης): Γιακουμής, Πέλαεθ (67′ Λώττας), Γιαννίτσης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Σταματής (78′ Τεγούσης), Τσίπρας (85′ Άλεξιτς).