Στο ίδιο έργο θεατής ο Ολυμπιακός, αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ήττα (+vids)

Παρότι στάθηκε εξαιρετικά για 75 λεπτά, ο Ολυμπιακός τα… χάλασε πάλι στο τέλος, χάνοντας 2-0 από τη Ναντ. Προσπέρασαν την Καραμπάγκ και συνεχίζουν στο Europa League οι Γάλλοι.

Το φινάλε του Ολυμπιακού στην Ευρώπη έμοιαζε με την υπόλοιπη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία, καθώς η ομάδα του Μίτσελ λύγισε στο τέλος με 2-0 από τη Ναντ παρότι έκανε καλή εμφάνιση στα πρώτα 75 λεπτά του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές και άντεξαν μέχρι τα τελευταία λεπτά, με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League, καθώς η Καραμπάγκ έμεινε στο 1-1 με τη Φράιμπουργκ.

Στο μυαλό του κόουτς

Όπως αναμενόταν, ο Μίτσελ ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα ενόψει Λεωφόρου, επιλέγοντας σχηματισμό 4-4-2 με αρκετές αλλαγές. Ο Τζολάκης βρέθηκε στο τέρμα με τους Ανδρούτσο, Καλογερόπουλο, Ρέτσο, Βρουσάι να αποτελούν την αμυντική τετράδα.

Στον άξονα επιλέχτηκαν οι Μπουχαλάκης, Κούντε, με Μπόουλερ, Αμπ. Καμαρά στα άκρα και Ουί-Τζο, Ελ Αραμπί μπροστά.

Από την άλλη, ο Αντουάν Κομπουαρέ επέλεξε 4-3-3, με τον Λαφόν στην εστία και τους Κορσιά, Καστελέτο, Παλουάζ και Φάμπιο στην άμυνα.

Στα χαφ επιλέχτηκαν οι Σισοκό, Μουτουσαμί και Σιμόν, με τριάδα μπροστά τους Γκεσάν, Μοχάμεντ και Γκαναγκό.

Οι Γάλλοι μπήκαν με στόχο να πιέσουν ψηλά και μόλις στο 2’ σκόραραν με τον Γκεσάν, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν σιγά σιγά ρυθμό και έφτιαξαν σύντομα τις πρώτες τους καλές ευκαιρίες, με Μπόουλερ (6’), Ουί-Τζο (8’) και Καμαρά (9’) να έχουν επικίνδυνες προσπάθειες που όμως δεν κατέληξαν σε γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 19ο λεπτό, όταν ο Ανδρούτσος έκανε την μπαλιά από τα δεξιά και βρήκε τον Ελ Αραμπί, ωστόσο η κεφαλιά του σταμάτησε τον Λαφόν, που έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Μπόουλερ να απειλήσει, με τον Καμαρά να αναγκάζει κι αυτός σε ωραία απόκρουση τον Λαφόν στο 29’.

Οι Πειραιώτες είχαν στη συνέχεια τον έλεγχο αλλά οι καλές στιγμές μειώθηκαν, με το 0-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού σταμάτησε και τον Γκαναγκό στο 60′, με την πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος να έρχεται με μακρινό σουτ του Κούντε που σταμάτησε ο Λαφόν στο 63′.

Ο Μπαμπά ήταν άστοχος στο 75′ και τελικά τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τη Ναντ, με τον Μοχάμεντ να σκοράρει με ωραία κεφαλιά από κοντά μετά από μπαλιά του Μπλαζ.

Στο 90′, ο Γάλλος πέρασε σε ρόλο εκτελεστή, κλειδώνοντας τη νίκη των «καναρινιών» με υπέροχο σκάψιμο μέσα από την περιοχή μετά από τακουνάκι του Αιγύπτιου…

MVP: Η είσοδος του Λουντοβίκ Μπλαζ άλλαξε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έφτιαξε το πρώτο γκολ της Ναντ και εν συνεχεία πέρασε σε ρόλο… εκτελεστή, κλειδώνοντας τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του με υπέροχο σκάψιμο. Μαζί με τον Μοχάμεντ, με τον οποίο εναλλάχθηκε σε ασίστ-γκολ, οι παράγοντες που έκριναν την αναμέτρηση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Καλογερόπουλος (61’ Σισέ), Ρέτσος, Βρουσάι (46’ Βρσάλικο), Μπουχαλάκης, Κούντε, Μπόουλερ (85’ Άβιλα), Αμπ. Καμαρά (69’ Μαρσέλο), Ουί-Τζο, Ελ Αραμπί (46’ Σαπουντζής).

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Εμβιλά, Παπασταθόπουλος, Χουάνγκ, Ρέαμπτσιουκ, Ντόι.

Ναντ (Α. Κομπουαρέ): Λαφόν, Κορσιά, Καστελέτο, Παλουάζ, Φάμπιο (5’ Απία), Σισοκό, Μουτουσαμί (73’ Τσιριβέγια), Σιμόν (46’ Μπλαζ), Γκεσάν (80’ Κοκό), Γκαναγκό (73’ Μπαμπά), Μοχάμεντ.

Στον πάγκο: Ντεκάν, Πέτριτς, Τζιρότο, Μερλέν.

Διαιτητής: Μπόικο
Βοηθοί: Κούτσεφ, Βολόντιν
4ος: Αμπντουλά
VAR: Λάσικ, Πσκιτ