Στον τελικό των 200 εκατομμυρίων και της ανόδου στην Premier League η Νότιγχαμ του Μαρινάκη (+video)

Η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη άντεξε την πίεση της Σέφιλντ και πήρε την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό που οδηγεί στην Premier League επικρατώντας 3-2 (1-2 κ.α. και παράταση) στα πέναλτι – Τελευταίο εμπόδιο για την άνοδο και τα 200 εκατομμύρια ευρώ η Χάντερσφιλντ!

Τη δική της ευκαιρία για την άνοδο στα σαλόνια της Premier League και τα 200 εκατομμύρια ευρώ που δίνει το συγκεκριμένο εισιτήριο έχει η Νότιγχαμ Φόρεστ που επικράτησε 3-2 στα πέναλτι της Σέφιλντ και πρόκριθηκε στον μεγάλο τελικό των πλέι οφ της Championship.

Ο αγώνας που θα κρίνει την άνοδο θα διεξαχθεί την Κυριακή 29 Μαΐου, μία ημέρα μετά τον τελικό του Champions League, στο “Γουέμπλεϊ” και η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη θα βρει απέναντι της την Χάντερσφιλντ.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή στον επαναληπτικό ημιτελικό του Σίτι Γκράουντ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Τζόνσον σε άψογη κόντρα (19’) κατάφερε και γύρισε το σκορ, παίζοντας μονότερμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ωστόσο ο τερματοφύλακας της Νότιγχαμ Φόρεστ Μπρις Σάμπα ήταν απροσπέλαστος και με δυο μεγάλες αποκρούσεις στην παράταση και τρία πέναλτι που έπιασε έστειλε την Νότιγχαμ στον μεγάλο τελικό.