Στους ομίλους ο Ερυθρός Αστέρας, επέστρεψε η Αϊντχόφεν

Με δύο γκολ του Μπεν, ο Ερυθρός Αστέρας ανέτρεψε τα δεδομένα κόντρα στην Ζάλτσμπουργκ και θα κάνει ντεμπούτο στους ομίλους του Champions League. Άνετη πρόκριση της Αϊντχόφεν.

Με δύο γκολ του Μπεν μέσα σε δύο λεπτά (έξι σε οκτώ αγώνες των προκριματικών), ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στον αγώνα κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ, απέσπασε ισοπαλία 2-2 μέσα στην Αυστρία και για πρώτη φορά από το 1991 και την κατάκτηση του θεσμού, αγωνίζεται στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Το ντεμπούτο του Ερυθρού Αστέρα στο Champions League έμοιαζε να κρέμεται από μία κλωστή, αφού μετά από το 0-0 στο Βελιγράδι, οι Αυστριακοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Μουνάς Νταμπούρ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 45′ και με την έναρξη του 2ου μέρους, η ευστόχησε σε (αυστηρό) πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του σε ανατροπή του Χάνες Βολφ από τον Βούγιαντιν Σάβιτς. Οι “πλάβι” όμως δεν το έβαλαν κάτω. Μία στιγμή απροσεξίας στην άμυνα της Ζάλτσμπουργκ έφερε τον Μπεν ένα μέτρο από την κενή εστία, να μειώνει σε 2-1 στο 65′. Στην επόμενη επίθεση, από νέο λάθος των αμυντικών, βγήκε η σέντρα από αριστερά, ο Μίλος Ντέγκενεκ έπιασε την κεφαλιά, ο Μπεν άγγιξε την μπάλα πριν περάσει την εστία και το 2-2 ήταν γεγονός για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω των φωτοβολίδων που άναψαν οι φίλοι των Σέρβων που βρέθηκαν στις κερκίδες και όταν άρχισε ξανά, δεν έφερε νέο γκολ για τη Ζάλτσμπουργκ, με συνέπεια ο Ερυθρός Αστέρας να δώσει ραντεβού με την ιστορία.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (4-4-2): Στάνκοβιτς, Λάινερ, Ραμάλιο, Πόνγκρατσιτς, Ούλμερ, Αϊνταρά, Βολφ, Σαμασεκού, Σλάγκερ (83′ Πρέβλιακ), Ντάκα (69′ Γιαμπό), Νταμπούρ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (4-2-3-1): Μπόργιαν, Στόικοβιτς, Σάβιτς, Ντέγκενεκ, Ρόντιτς, Γιόβιτσιτς, Κρστίτσιτς, Μίλιτς (50′ Πάνκοβ), Σίμιτς (37′ Γιόβαντσιτς), Ράντονιτς (82′ Γκόμπελιτς), Μπεν

Μετά από τη νίκη με 3-2 στη Λευκορωσία, το έργο της Αϊντχόφεν ήταν πολύ πιο εύκολο στη ρεβάνς. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας πήραν τη νίκη με 3-0 επί της ΜΠΑΤΕ Μπορισόβ και μετά από έναν χρόνο απουσίας, επιστρέφουν στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Στίβεν Μπέρχβαϊν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 36′ ο Λουκ ντε Γιονγκ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Στο 62ο λεπτό, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας την περσινή σεζόν, Ίρβινγκ Λοσάνο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα κι έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση.

ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ (4-3-3): Ζουτ, Ντάμφρις, Σβάαμπ, Φίρχεφερ (71′ Ισιμά Μερέν), Ανχελίνιο, Χέντριξ, Περέιρο, Ροσάριο (74′ Ράμσελααρ), Μπέρχβαϊν (79′ Μάλεν), Ντε Γιονγκ, Λοσάνο

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΒ (4-3-3): Σερμπίτσκι, Ρίος, Μιλούνοβιτς, Φιλιπένκο, Φιλίποβιτς, Μπάγκα, Ντράγκουν (76′ Μπερέζκιν), Χλεμπ (30′ Ίβανιτς), Στάσεβιτς, Τουόμινεν (51′ Σίγκνεβιτς), Βολόντκο