«Στραβοπάτησαν» Λεβαδειακός και Καλλιθέα, πλησίασε κορυφή η Καλαμάτα

Οι «γκέλες» των Λεβαδειακού και Καλλιθέας κόντρα σε Κηφισιά και Επισκοπή αντίστοιχα, επέτρεψαν στην Καλαμάτα να πλησιάσει σε «απόσταση βολής» από την κορυφή στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Φουλ αγωνιστική δράση σήμερα στους δύο ομίλους της Super League 2, με δέκα εξ αναβολής αναμετρήσεις να διεξάγονται.

Την πρώτη της ήττα μετά από σχεδόν δύο μήνες και οχτώ αγωνιστικές με επτά νίκες και μία ισοπαλία, γνώρισε η Καλλιθέα, χάνοντας με 2-0 εντός έδρας από την Επισκοπή. Έτσι, έμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και τους 31 βαθμούς. Σκόρερ για τους νικητές οι Σταθόπουλος στο 48′ και Πέτρου στο 54′, με την Επισκοπή να απομακρύνεται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε εντός έδρας «γκέλα» υπέπεσε και ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός, ο οποίος προηγήθηκε με ωραίο πλασέ του Χάμοντ στα 68 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης με την Κηφισιά, αλλά ισοφαρίστηκε για το τελικό 1-1, από τον Τετέ στο 62′.

Τα «στραβοπατήματα» των πρωτοπόρων εκμεταλλεύτηκε ιδανικά η Καλαμάτα, η οποία επικράτησε άνετα 3-1 της Ρόδου, στο δημοτικό στάδιο της Μεσσήνης. Ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 21′, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ του Αναστασόπουλου στο 32′. Ο Λουκίνας σκόραρε ξανά, με πέναλτι, έξι λεπτά αργότερα, ενώ ο Άλβες διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, τα Χανιά επικράτησαν εύκολα με 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη, παραμένοντας στα ψηλά της βαθμολογίας (7η θέση). Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν από το 2ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με τον Άντο να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με σκόρερ τους Τσαμούρη (12′) και Μπαΐροβιτς (23′, 32′).

Όσον αφορά τον Βόρειο Όμιλο, ο Ολυμπιακός Βόλου έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα των Τρικάλων, επικρατώντας με 2-1. Ο Ντιαμπί άνοιξε το σκορ στο 27′, με τον Ευθυμίου να ισοφαρίζει μόλις τρία λεπτά αργότερα. Χρυσός σκόρερ για τους νικητές ο Ξύδας, ο οποίος πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 68′.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ξάνθη και Πανσερραϊκό. Σε μια αναμέτρηση χωρίς γρήγορο ρυθμό και καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι δύο ομάδες «κόλλησαν» σε ένα 0-0 που δεν βολεύει καμία από τις δύο. Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κεφαλάς για τους φιλοξενούμενους, στο 90′. Έτσι, η Ξάνθη έμεινε τρίτη, στο -7 από την κορυφή, ενώ ο Πανσερραϊκός παρέμεινε εντός της «επικίνδυνης ζώνης».