Super League 2: Άνετα ο ΠΑΣ Γιάννινα, ισοπαλία στη Λιβαδειά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέτριψε, όπως αναμενόταν, την Κέρκυρα με 4-1 και βρίσκεται στο +10 από τον 2ο της Super League 2, τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Οι Ηπειρώτες ήταν το… αφεντικό στην αναμέτρηση από την αρχή και πίεσαν την Κέρκυρα με στόχο να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ.

Στο 19′ ο Παμλίδης ευστόχησε σε πέναλτι, έπειτα από χέρι στο οποίο υπέπεσε ο Τσεντλισβίλι.
Η Κέρκυρα είχε ένα αξιόλογο σουτ με τον Γκασίδη λίγο αργότερα, αλλά στο 38′ ο Ελευθεριάδης έκανε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Δύο λεπτά μετά η Κέρκυρα κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Βίντερ, ωστόσο στο 42′ ο Κρίζμαν με προβολή έκανε το 3-1.
Απόλυτα διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα δεύτερα 45 λεπτά. Ο Περιστερίδης έδιωξε στο 51′ το σουτ του Μίσκου και κράτησε την ομάδα του με σκορ… ασφαλείας.
Συντήρηση δυνάμεων προς το τέλος της αναμέτρησης από τον Αργύρη Γιαννικη και τους παίκτες του.
Σιόντης και Κριζμάν είχαν από μία χαμένη ευκαιρία για να αυξήσουν το δείκτη του σκορ.
Με νέο πέναλτι τελικά, του Παμλίδη στο 75′ το οποίο κέρδισε ο Αποστολόπουλος από τον Σπίντζο, διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Σεργκελασβίλι (65′ Πήλιος), Αποστολόπουλος, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (74′ Νικολιάς), Λεό, Παμλίδης (78′ Ξύδας), Κρίζμαν.
ΚΕΡΚΥΡΑ: Παγκράτης, Παναγιωτούδης, Ζερβόπουλος, Γκίτσης, Βλάχος, Τσεντλίσβιλι, Γκασίδης (52′ Σπίτζος), Γεωργακόπουλος, Ντε Βίντερ (79′ Νικολούδης), Μίσκου, Καρακώστας (62′ Λεπενιώτης).

Ισοπαλία στη Λιβαδειά

Στο ντέρμπι της ημέρας, Λεβαδειακός και Χανιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ.
Στο 7′ ο Ιωαννίδης αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να εκτελέσει από κοντά τον Κουτζαβασίλη. Σέντρα-σουτ του Συμελίδη στο 12′ για τον Ιωαννίδη πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 15′ ο Λεβαδειακός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Βήχο από τον Ανδρέου.

Στο 16′ ο Πολέτο άργησε και κόπηκε αν και μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή του Κουτζαβασίλη. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αφού και η βροχή δυνάμωνε και δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Και γι αυτό οι δύο ομάδες πήγαν “άσφαιρες” στα αποδυτήρια!

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός αύξησε την πίεση. Και στο 58′ σημειώθηκε η πρώτη τελική στην εστία με την αδύναμη κεφαλιά του Ιωαννίδη, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε.

Και στο 68′ άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως του Ιωαννίδη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κουτζαβασίλη.

Στο 84′ όταν και ο Λεβαδειακός είχε ανοιχθεί για να ψάξει το γκολ, τα Χανιά έχασαν την σπουδαιότερη φάση με τον Βασιλείου.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας, Ανγκουα, Λιάγκας, Βήχος, Κονέ, Μεχία, Πολέτο (75′  Εν’νομό), Συμελίδης (87′ Νίκας), Μπαστιάνος (55′ Μάντζιος), Ιωαννίδης.

XANIA (Αλέκος Βoσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Σωτηράκος, Γιάκος (46′ Ντος Σάντος), Μουμίν, Παναγιωτούδης, Βρεττός  (81′ Βασιλείου), Κάσσος, Τζιώρας (89′ Σεληνιωτάκης).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής
Παρασκευή 6/3

Πλατανιάς – Καραϊσκάκης Άρτας 1-0 (87′ Λουκίνας)

Κυριακή 8/3

Λεβαδειακός – Χανιά 0-0

ΠΑΣ Γιάννινα – Κέρκυρα 4-1 (19′ πεν-76′ Παμλίδης, 38′ Ελευθεριάδης, 42′ Κρίζμαν / 41′ Ντε Βίντερ)