Super League 2: Ισοπαλία για Καβάλα στο Ρέντη – Όλα μηδέν στην Αλικαρνασσό

Ολυμπιακός Β και Παναθηναϊκός Β δεν κατάφεραν να κερδίσουν στη 14η στροφή της Super League 2.

Με δύο δυνατές αναμετρήσεις άνοιξε σήμερα η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Super League 2. Στον Α’ όμιλο, η Καβάλα πήρε τον δεύτερο βαθμό της, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Ολυμπιακό Β στο Ρέντη, ενώ στον Β’ όμιλο, Ηρόδοτος και Παναθηναϊκός Β έμειναν στο 0-0.

Ο Ολυμπιακός Β και η Καβάλα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 5’ με τον Κωστή, ενώ στο 40’ και παρά την πίεση της Καβάλας, έγινε το 2-0 με τον Ξενιτίδη. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Μπα, αλλά ο παθών νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Κυρίτση. Ο Σταμένκοβιτς όμως μέσα σε δύο λεπτά έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους «Αργοναύτες». Στο 56’ και το 57’ σκόραρε και ισοφάρισε σε 2-2, πετυχαίνοντας τα δύο πρώτα γκολ για την Καβάλα φέτος στο πρωτάθλημα.

Στην Αλικαρνασσό, ο Ηρόδοτος υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό Β, με τους Κρητικούς να είναι πιο απειλητικοί από το ξεκίνημα του αγώνα. Ωστόσο, οι ευκαιρίες δεν κατέληξαν σε γκολ, ενώ στο 40’ οι «πράσινοι» έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαραθωνίτης. Ο Ηρόδοτος είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.