Super League 2: Καλπάζει ο Ιωνικός – το πανόραμα της 18ης αγωνιστικής (+videos)

Ο Ιωνικός πέρασε επιτυχημένα και από τη Λάρισα, παίρνοντας την τέταρτη σερί νίκη του επί του Απόλλωνα (0-1), η οποία τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΙ, ενώ η Παναχαϊκή κέρδισε εντός έδρας τη Δόξα Δράμας 2-1

Ολοκληρώθηκε σήμερα (04/04) η 18η αγωνιστική της Super League 2, με τον Ιωνικό να κερδίζει 0-1 του Απόλλωνα Λάρισας, χάρη στο γκολ του Κοτσώνη από το 20ο λεπτό. Ο Λεβαδειακός αρκέστηκε με τον ένα βαθμό στην Ιεράπετρα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΙ, ενώ η Παναχαϊκή πήρε μια πολύτιμη νίκη επί της Δόξας Δράμας στη μάχη της να μπει στα playoffs.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ
Ο Ιωνικός πέρασε επιτυχημένα από τη Λάρισα, επικρατώντας του Απόλλωνα με 0-1, χάρη στο τέρμα του Κοτσώνη από το 20ο λεπτό.

Ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με τον Κοτσώνη να είναι αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και με ένα μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Γλύκο και έβαλε μπροστά στο σκορ του Νικαιώτες.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης με τον Ιωνικό να είναι στους 37 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες του.

Απόλλων Λάρισας: Γλύκος, Καρρίκι, Γκόλιας, Μόρας, Σκούπρα, Χατζής, Ντα Κάμπο, Μπάλλας, Μπαλογιάννης, Αθανασιάδης, Γιάκος

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Κοτσώνης, Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ρόλε, Βλαχομήτρος, Πλατέλλας, Κάστρο

ΠΗΡΕ ΒΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
Στην Ιεράπετρα ο ΟΦΙ έκανε την έκπληξη, αποσπώντας το βαθμό της ισοπαλίας από το Λεβαδειακό με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Το γκολ για τους Κρητικούς πέτυχε ο Κούστα από την άσπρη βούλα στο 40′, σε μαρκάρισμα του Παναγιώτου πάνω στον Βογιατζή, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα.

Ο Λεβαδειακός πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε τέρμα του Γιώργου Μαρίνου στο 88′ και έτσι διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον Ιωνικό να απομακρύνεται.

Ιεράπετρα: Aθανασόπουλος , Βογιατζής , Μασουέρο , Σμίλτος , Ζήσης , Λεμονής , Τεγούσης , Ντούνης , Φουάσης , Γκίνη , Κούστα

Λεβαδειακός: Μένκα, Μύγας, Λίαγκας, Δημόπουλος, Τζημόπουλος, Μεχία, Νίκας, Παναγιώτου, Συμελίδης, Πολέτο, Μπιανκόνι

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ Η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
Η Παναχαϊκή είχε εύκολο απόγευμα στην Πάτρα, επικρατώντας της Δόξας Δράμας με 2-0. Σκόρερ και των δύο τερμάτων, ο Νίκος Κουσκουνάς, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Αρχικά στο 16′, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και έστειλε την μπάλα, κάτω από τα πόδια του Στεφανάκου. Στο 75′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσερούτι, σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, ο Κορίνθιος φορ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Δόξα Δράμας μείωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4′) με τον Αλέξανδρο Κόντο και πλέον είναι 6 πόντους μακριά από την έκτη θέση που οδηγεί στα playoffs.

Παναχαϊκή: Σούλης, Πάνος, Πατάπης, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους, Κόκας, Γιούσης, Μπάτροβιτς, Κοσκουνάς, Μασούρας

Δόξα Δράμας: Στεφανάκος, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Νασιμέντο, Παρασκευάς, Μαρινάκης, Παπαϊωάννου, Φυτόπουλος, Κουτσιανικούλης, Μαυριάς, Μπαράνκο

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Super League 2:
Κυριακή 4/4/2021 14:45
Απόλλων Λάρισας – Ιωνικός Α.Ο. 0-1 (19′ Κοτσώνης)
Παναχαϊκή 1891 – Δόξα Δράμας 2017 2-1 (18′-75′ Κουσκουνάς / 90+3′ Κοντός)
ΟΦ Ιεράπετρας 1970 – Λεβαδειακός Α.Π.Ο 1-1 (39′ Κούστα πεν / 85′ Μαρίνος)

Χθες
Α.Ο. Ξάνθη – Α.Ε. Καραϊσκάκης Αρτας 1-1 (12′ Ντίνας / 58′ Ναζίμ)
Εργοτέλης Γ.Σ. 88 – Τρίκαλα Α.Ο. 2-3 (37′-78′ πεν Μανουσάκης / 41′-53′ Ευθυμίου, 88′ Ριζογιάννης πεν)
Χανιά – Διαγόρας Ρόδου 1-0 (61′ Καμαρά)