Super League 2: Λύγισαν την ΑΕΚ Β’ τα Χανιά στα Σπάτα, με γκολ βγαλμένο από το… FIFA (+videos)

Τα Χανιά επικράτησαν 1-0 στο Σεραφίδειο της ΑΕΚ Β΄, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στον Β΄ Ομιλο της Super League 2.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε στο 48΄ ο Μπουτσάκης, κι ενώ η Ενωση αγωνιζόταν από το τέλος του α΄ ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παρρά. Η κρητική ομάδα έχασε και πέναλτι με τον Μάναλη στο 78΄ (απέκρουσε ο τερματοφύλακας Γκίνης).

Οι φάσεις του αγώνα

5’ Σέντρα του Παρρά από τα αριστερά ο Γκολφίνος πιάνει την κεφαλιά και αποκρούει ο Καλογεράκης
10’ Μακρινό σουτ του Μπουρσέλη μπλοκάρει ο Γκίνης
12’ Γυριστό σουτ του Μάναλη από πλάγια θέση η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
25’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Γκίνης εξουδετέρωση του σουτ του επιθετικού της ομάδας μας
41’ Από φάουλ του Ρότσα, ο Ντάικο στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του
45+1’ Σκληρό μαρκάρισμα του Παρρά στον Μπουτσάκη και αποβολή (2η κίτρινη) για τον αμυντικό της ΑΕΚ Β
48’ Γκολ για τα Χανιά με το πρώτο φετινό γκολ του Μπουτσάκη. Μετά από συνδυασμό με Μπουρσέλη ο Τσέλιος βγάζει τη σέντρα και με κεφαλιά ο Μπουτσάκης κάνει το 0-1
49’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν μπορεί να νικήσει τον Γκίνη
53’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μπάτζιο να σταματάει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γκολφίνου
64’ Ο Καλογεράκης σταματάει στη γωνία του το πλασέ του Ζίνι
72’ Τεράστια ευκαιρία με τον Κόλα ο οποίος μόνος του απέναντι στον Γκίνη πλάσαρε άουτ μετά τη σέντρα του Λεμονή
73’ Σουτ του Λερμονή άουτ
77′ Ο Μάναλης κερδίζει πέναλτι από τον Ντάικο
78′ Ο Γκίνης αποκρούει το χτύπημα του Μάναλη και χάνεται μεγάλη ευκαιρία για το 0-2
84’ Σουτ με το αριστερό ο Κόλα μπλοκάρει ο Γκίνης

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά)

Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Φίλος (Βοιωτίας) – 4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55’ Ρουκουνάκης), Μπότος (80’ Σπυριδάκης), Χριστόπουλος Ευθ. (66’ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι

Χανιά (Στ.Λαμπράκης-Ν.Μαναρώλης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81’ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46’ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56’ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης (67’ Κόλα), Μανουσάκης (81’ Ζέκχοφ), Μάναλης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. ΠΑΟ Ρουφ 11 0

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens KallitheaFC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – AthensKallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).

**Με αφαίρεση τριών (3) βαθμών τιμωρήθηκε ο ΠΑΣΑ Ηρόδοτος από το Διαιτητικό Δικαστήριο.