Super League 2: Λύτρωση σε φινάλε για Λεβαδειακό, “Χ” σε Δράμα, 2η θέση Ιωνικού – Όλα τα ματς (pics+vids)

Super League 2: Λύτρωση σε φινάλε για Λεβαδειακό, “Χ” σε Δράμα, 2η θέση Ιωνικού – Όλα τα ματς  (pics+vids)

Με… buzzer beater κατάφερε ο Λεβαδειακός να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του ΟΦ Ιεράπετρας και να νικήσει 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Βοιωτούς που τους κράτησε στην κορυφή Φτωχή σε γκολ η 7η αγωνιστική της Super League 2.

ΠΆΝΤΑ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Ο Λεβαδειακός λοιπόν παρέμεινε στην κορυφή της Super League 2 επικρατώντας 1-0 του ΟΦ Ιεράπετρας με γκολ του Τζιώρα στο 90+7′. Τρίποντο και για τον Ιωνικό επί του Απόλλωνα Λάρισας (1-0) που πέρασε δεύτερος. Διπλό πανηγύρισε η Ξάνθη.«Ήρωας» για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, ήταν ο ;opvw γράψαμε  και πιο πριν Χρήστος Τζιώρας, ο οποίος με σουτ μετά από σέντρα του Κωστή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων «χάρισε» στους γηπεδούχους την τέταρτη νίκη της σεζόν. Αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του ματς, καθώς μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός ανέβασε «στροφές» στην επανάληψη και έφτασε στο τρίποντο.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος (46′ Μπιανκόνι), Νίκας (72′ Νίλι), Μεχία (63′ Καραχάλιος), Πολέτο, Συμελίδης, Εν Νομό (80′ Κωστή), Τζιώρας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Σμίλτος, Περδίκης, Χιντζίδης, Λεμονής, Τεγούσης (90+2′ Τσακμάκης), Βογιατζής, Γκίνη, Φουάσης (69′ Ντάλα Κόστα), Κούστα.

ΝΙΚΗΣΕ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ

O Ιωνικός πανηγύρισε εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Λάρισας, χάρη στο τέρμα του Κάστρο στο 56′ με κοντινή προβολή, μετά από ωραία ενέργεια του Πλατέλλα από τα δεξιά.

Οι γηπεδούχοι, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπρίτο στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ενώ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 64′.

Άξιο αναφοράς, πως πριν την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση του Ιωνικού τίμησε τους Κλάους Αθανασιάδη και Βαγγέλη Μόρα για την προσφορά τους στο ελληνικό ποδόσφαιρο όλα αυτά τα χρόνια!O Iωνικός πήρε ένα σημαντικό τρίποντο επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας. Κάπως έτσι, η ομάδα της Νίκαιας πέρασε στη δεύτερη θέση με 14 πόντους. Το γκολ για τον Ιωνικό πέτυχε ο Κάστρο στο 56ο λεπτό, ενώ ο Μπρίτο αποβλήθηκε στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ (78′ λ.τ Μουστάκης), Γκοτσούλιας, Νιάσε (63′ Τιεντσέ), Ρόλε (90+2′ Τσιριγώτης), Πλατέλλας (90+2′ Μάναλης), Ματσούκας (63′ Μπρίτο), Κάστρο.

Απόλλων Λάρισας (Φραντζέσκος): Αστράς, Σκούπρας (79′ Σκούπρας), Γκόλιας, Καρρίκι, Μόρας, Μπαλογιάννης (37′ λ.τ Λίταινας), Μπαστιάνος (59′ Ντα Κάπο), Χατζής, Αθανασιάδης (79′ Τασιούλης), Μπάλλας (59′ Μπάμπης), Γιάκος.

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΑΡΤΑ Η ΞΑΝΘΗ!

Η Ακριτική ομάδα ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενδεικτικό πως στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο δοκάρια, στο 5′ με τον Γερμανό επιθετικό και στο 27′ με τον Γιόρι Σχρόιγεν.

Στις νίκες επέστρεψε η Ξάνθη μετά από τρεις αγωνιστικές, φεύγοντας με το διπλό από την Άρτα και την έδρα της ουραγού ΑΕ Καραϊσκάκη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πάτρικ Έμπερτ από το σημείο της άσπρης βούλας στο 78′, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σιατραβάνης. Σημαντικό διπλό ενόψει της συνέχειας πανηγύρισε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκη Άρτας χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έμπερτ στο 76ο λεπτό. Οι Ακρίτες ανέβηκαν στους εννέα πόντους και την έβδομη θέση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Καδδάς (ΕΠΣ Αχαΐας) με α’ βοηθό τον Αλέξανδρο Μπαλιακα (ΕΠΣ Κοζάνης), β’ βοητό τον Νικόλαο Τυριακίδη (ΕΠΣ Μακεδονίας) και 4ο διαιτητή τον Μελέτη Γιουμαντζίδη (ΕΠΣ Πέλλας).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Φαν Ίπερεν, Ρουμπαγκούκα (75′ Νταλακούρας), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (61′ Γυφτοκώστας), Παπανίκου (83′ Γιαννιώτης), Κόκας, Κλιγγόπουλος (46′ Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ, Λόβριτς (46′ Χατζηδίμπας).

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Tony Popovic): Ίτσο, Γκαρσία (64′ λ. τρ. Παντελιάδης), Βέρκερ, Παπάζογλου Τ., Πέτροβιτς, Τεσίγια (86′ Τζούρμαν), Μπριλάντε, Σχρόιεν (82′ Βόλτερς), Καπνίδης (64′ Μυστακίδης), Έμπερτ, Σιατραβάνης (86′ Πόποβιτς).

Όλα μηδέν στη Δράμα

Κακό παιχνίδι έγινε στη Δράμα, ανάμεσα στη Δόξα και την Παναχαϊκή, με το 0-0 να μην… απειλείται. Οι δύο ομάδες έχασαν λιγοστές ευκαιρίες και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τους τρεις βαθμούς, μένοντας στο άβολο 0-0.

Η Δόξα Δράμας με την Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0, έτσι οι Πατρινοί βρίσκονται πέμπτοι με 10 πόντους, ενώ οι Μαυραετοί με τέσσερις στην 11η θέση. Χωρίς γκολ έληξε και η αναμέτρηση ανάμεσα σε Τρίκαλα και Εργοτέλη, ενώ ο τέταρτος Διαγόρας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τα Χανιά.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν άτυχη καθώς Κουσκουνάς και Πλιάτσικας αποχώρησαν με αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο μέρος. Σε αυτό το διάστημα η Παναχαϊκή είχε την κατοχή της μπάλας με τον Κουσκουνά να χάνει μοναδικό τετ α τετ. Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα απείλησε με τον Μαυριά αλλά το σουτ κατέληξε στον Κολοβούρη, ενώ οι Πατρίνοι είχαν δύο μεγάλες στιγμές για να σκοράρουν στο φινάλε.Ειδικότερα στο 88′ ο Κόκας έπιασε σουτ, το οποίο έδιωξε ο Στεφανάκος, ενώ έχασε ένα λεπτό αργότερα ο Αραβίδης δεν μπόρεσε από κοντά να ανοίξει το σκορ.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης, Μαυριάς, Παπαργυρίου, Σπυρόπουλος, Αγιώτης, Σαμπανίδης (65′ Βουγιακλίγια), Παρασκευάς (85′ Φυτόπουλος), Μενσά (65′ Πινδώνης), Αγγελόπουλος, Βάντερσον (55′ Κουτσιανικούλης).

Παναχαϊκή: (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Πλιάτσικας (37′ Μαρκοπουλιώτης), Λαρέα, Αποστολόπουλος, Σταμόπουλος, Μπρους (59′ Τσερούτι), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (59′ Παπαδόπουλος), Αραβίδης, Κουσκουνάς (42′ Γιούσης), Σκεπετάρης (59′ Κόκας).

Μοιρασιά στη Ρόδο

Στο 1-1 έμειναν Διαγόρας και Χανιά, σε ένα καλό παιχνίδι. Ούτε οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν την πρώτη νίκη στην έδρα τους, ενώ ούτε οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Ο Διαγόρας προηγήθηκε στο 52’ με γκολ του Μπαστακού, ενώ τα Χανιά ισοφάρισαν στο 85’ με κεφαλιά του Κάσσου, ο οποίος στο 35΄ «σημάδεψε» με προβολή το κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης (46’ λ.τρ. Κωστούλας), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Αυγενικού (70’ Αθανασίου), Ντοριβάλ (76’ Αλάεθ), Γεωργίου (83’ Δημήτρουλας), Σμυρλής (70’ Λινάρδος), Μπαστακός.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Κάρλος (76’ Παναγιωτούδης), Βρεττός (66’ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (59’ Μασένα), Κάσσος, Διαμαντόπουλος (59’ Σουντουρά).

Αλληλοεξουτερώθηκαν στα Τρίκαλα!

Στο 0-0 έμειναν Τρίκαλα και Εργοτέλης σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κάποιες καλές στιγμές με τον Σταματή, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Κρητικοί είχαν την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσαν να σημειώσουν κάποιο γκολ. Ο Τσέλιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις, με τον παίκτη του Εργοτέλη να χάνει το επόμενο παιχνίδι.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Κεχαγιάς, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (66’ Ελευθεριάδης), Σταμάτης, Πέλκας (46’ Αλμπάνης), Ευθυμίου (58’ Φασίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (71’ Ποζατζίδης), Κατσούρι, Πέϊος, Τσέλιος, Αμντουλάχι (62’ Μπουτσάκης), Μανουσάκης (79’ Κόνραντ), Κοκκίνης (46’ Μπουρσέλης), Πατρινός (62’ Κωστανάσιος).