Super League 2: Με ανατροπή ο Απόλλων Σμύρνης, νίκες για Παναχαϊκή, Χανιά

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Απόλλων Σμύρνης, αλλά κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Κέρκυρα για την 18η αγωνιστική της Super League 2.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο απάντησε γρήγορα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και στην επανάληψη βρήκε το γκολ της νίκης.

Έτσι, η «ελαφρά ταξιαρχία» επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας και ελπίζει σε απώλεια βαθμών του ΠΑΣ Γιάννινα τη Δευτέρα κόντρα στον Πλατανιά.

Στο 27′ ο Παναγιωτίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ.

Άμεση ήταν η απάντηση από τους γηπεδούχους. Σέντρα Πατράλη από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Μαρκόφσκι και 1-1 στο 32′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πατράλη να χάνει μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή στο 37′ και τον Βιτλή να σημαδεύει το δοκάρι στο 44′ από πλάγια θέση αφού πήγε να τελειώσει μόνος του τη φάση.

Στο β’ μέρος η Κέρκυρα αμύνθηκε μαζικά για να κρατήσει όσο μπορεί. Αλλά ο Απόλλων στάθηκε τυχερός και έκανε γκολ την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Χουχούμης έπιασε ένα σουτ από τα 35′ μέτρα και νίκησε τον Παγκράτη για το 2-1. Με τον Τόμας Μπεντινέλι στο 74′ και στο 89′ και τον Βιτλή στο 77′ η Ελαφρά Ταξιαρχία έψαξε ένα τρίτο γκολ, αλλά δεν έφτασε σε αυτό και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης (46′ Ιωαννίδης), Βιτλής, Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Βάρκας (46′ Μπεντινέλι), Ιριτιέρ, Πατράλης, Κολ, Μαρκόφσκι (80′ Γκίνο).

Κέρκυρα: Παγκράτης, Βλάχος, Παπαγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Νασιμέντο, Μίσκου (84′ Μεσουρούνη), Σπίντζος, Ντε Βίντερ (60′ Λάμπογλου), Λεπενιώτης (66′ Καρακώστας).

Απόλλων Λάρισας – Χανιά 0-1
Σε ένα κρίσιμο ματς για τη μάχη της 6άδας, τα Χανιά επιβεβαίωσαν την ανοδική τους πορεία και επικράτησαν με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Η ομάδα από την Κρήτη ήταν πιο ορεξάτη και το έδειξε από την αρχή και το 9ο λεπτό όταν ο Κάσσος απείλησε με το κεφάλι την εστία του Γκέκα.

Απάντησαν οι γηπεδούχοι με ένα σουτ του Νούσιου στο 14′. Ο ρυθμός ήταν καλός και τα Χανιά συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ με τον Σουντουρά να δοκιμάζει το πόδι του στο 39′.

Ο διαιτητής Κουκούλας από την Λέσβο στο 42′ έστειλε στα αποδυτήρια τον Καρατάσιο του Απόλλωνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Γκουστάβο στις καθυστερήσεις. Αλλά ο Κουτζαβασίλης έμεινε ψύχραιμος και δεν… τσίμπησε στην προσπάθεια του επιθετικού τον γηπεδούχων και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο β’ μέρος ο Απόλλωνας προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν με τα Χανιά να πιέζουν περισσότερο για το γκολ. Ο Αλέκος Βοσνιάδης ρίσκαρε, έπαιξε και με δύο τρεις «καθαρούς» φορ.

Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν απείλησαν με Μουμίν στο 49′, Σουντουρά στο 65′ και Κουσκουνά στο 67′.

Τελικά ο Σουντουρά με δυνατό σουτ από πάσα του Βρεττού στο 79′ άνοιξε το σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Γιάκος πέτυχε και δεύτερο τέρμα για τον ΑΟΧ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (75′ Νύκταρης), Μπαστακός, Γκουστάβο (87′ Καρρίκι), Ναζίμ, Καρατάσιος, Νούσιος (81′ Σιφναίος), Σουλιώτης.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μουμίν, Κάρλος (46′ Τζιώρας), Κάσσος, Κουσκουνάς (80′ Γιάκος), Πάνος (66′ Βρεττός).

Παναχαϊκή – Εργοτέλης 2-0
Η Παναχαϊκή πέτυχε σημαντική νίκη επί του Εργοτέλη στο γήπεδο της Αγυιάς και ελπίζει μαθηματικά να μπει στην 6άδα της βαθμολογίας.

Ο Μυτίδης προσπέρασε τον Μαζουλουξή, πάσαρε προς τον Μαυριά όπου κατέβασε την μπάλα και με ένα δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0 στο 12’.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η Παναχαϊκή έκανε το 2-0 με τον Μυτίδη με προβολή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαυριά. Στο 50’ ο Μαυριάς με πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Κυνηγόπουλος, όμως ο Καλογεράκης απέκρουσε.

Στο 82′ ακυρώθηκε γκολ του Εργοτέλη, μετά την εκτέλεση φάουλ με γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής απέκρουσε, με την μπάλα να στρώνεται στον Μαζουλουξή που πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε την σημαία υποδεικνύοντας παράβαση, κατά την εκτέλεση καθώς παίκτης του Εργοτέλη φάνηκε να είναι πιο μπροστά, απ’ τους αμυντικούς.

Παναχαϊκή (Αλέξης Σπυλιόπουλος): Καπουτάγλης, Κυνηγόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαυρίας (89′ Θεολόγου), Μουστακόπουλος, Μυτίδης, Ανάκογλου (70′ Αντωνακόπουλος), Μασούρας (75′ Φροξυλιάς).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μποτέ, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (66′ Μπαράτα), Κατσούρι (74′ Πέιος), Έφορντ, Άτεφ, Μανουσάκης (56′ Ραμέζ).

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Super League 2
Παρασκευή 21/2

Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 3-2 (14′ Ιωαννίδης, 69′ Πολέτο, 71′ Μπαστιάνος – 6′, 93′ Σαμπανίδης)

Σάββατο 22/2

Απόλλων Πόντου – Α.Ε. Καραϊσκάκης 1-3 (52′ Χριστοδούλου – 27′ Κυβελίδης, 32′ Κούστα, 86′ Αλμπάνης)