Super League 2: Νίκες κορυφής για Ιωνικό, Διαγόρα, μοιρασιά στην Ιεράπετρα (+videos)

“Διπλό” κορυφής για τον Ιωνικό στα Χανιά, νίκη και δεύτερη θέση για τον Διαγόρα, μοιρασιά στην Ιεράπετρα, στην αυλαία του α’ γύρου της Super League 2.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2 επέστρεψε -προσωρινά- ο Ιωνικός, καθώς επιβλήθηκε 1-0 των Χανίων στα Περιβόλια. Στη Ρόδο, ο τοπικός Διαγόρας επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκη, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, στο «Βουζουνεράκειο», ΟΦΙ και ΑΟ Τρίκαλα έμειναν στο 1-1, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Αναλυτικά:

Διαγόρας Ρόδου – Καραϊσκάκης Άρτας 1-0 (19′ Κονέ)

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Διαγόρας, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Καραϊσκάκη.Με ένα σερί τριών νικών, οι Ροδίτες, δείχνουν να είναι υπολογίσιμος αντίπαλος στη μάχη της ανόδου. Ο Κονέ με κεφαλιά στο 19’ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, αν και οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες. Ο Καραϊσκάκης είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι έμεινε στο μηδέν.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας (56′ Σελινιωτάκης), Κωστούλας, Ντοριβάλ, Μασούρας, Γεωργίου (62′ Μανωλάκης), Αλάεθ (62′ Σμυρλής), Λινάρδος (77′ Αθανασίου), Κονε (77′ Αυγενικού).

Α.Ε Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Γιαννιώτης, Νταλακούρας (46′ Κλιγγόπουλος), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (46′ Μαύρου), Τάμπας (64′ Κόκας), Παπανίκου, Λόβριτς (54′ Δερμιτζάκης), Πούνεϊ (69′ Δεινόπανας).

ΟΦ Ιεράπετρας – Τρίκαλα 1-1 (4′ Γκίνη / 26′ Ριζογιάννης)

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο «Βουζουνεράκειο», ανάμεσα σε ΟΦ Ιεράπετρας και Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4’ με τον Γκίνη, ενώ ο ΑΟΤ ισοφάρισε στο 26’ με τον Ριζογιάννη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από δικό του χαμένο πέναλτι! Η ομάδα της Ιεράπετρας ήταν αυτή που έψαξε περισσότερο το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κυανέρυθρους» να κρατούν τον βαθμό, τον πρώτο τους μετά από τρεις αγωνιστικές.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ(Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Χατζητερζόγλου, Μασουέρο, Τεγούσης (73′ Ντάλα Κόστα), Βογιατζής, Γκίνη, Κούστα, Μπαράτα, Αποστολίδης (53′ Χατζηπιρπιρίδης (89′ Αρσενίδης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Πιαστόπουλος, Σταματής (73′ Μολά), Νιάρος, Παπαγεωργίου, Κεχαγιάς (46′ Ζώγκος), Σκόνδρας (80′ Κλεμέντε), Ελευθεριάδης (80′ Κωστίκος), Ντιαλόσι, Ευθυμίου (66′ Πέλκας).

ΠΑΕ Χανιά– Ιωνικός 0-1 (45+1′ Κάστρο)

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Ιωνικός με 1-0 επί των Χανίων. Οι γηπεδούχοι στο 21’ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Καρλίτο, για σκληρό τάκλιν στον Ματσούκα. Ο Κάστρο με προβολή στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου πέτυχε το 0-1 για τον Ιωνικό. Τα Χανιά έψαχναν το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς επιτυχία. Στο 70′ οι Νικαιώτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ομάρ αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς, ωστόσο, να αλλάξει κάτι στην εξέλιξη του αγώνα, παρά την πίεση των γηπεδούχων.

ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (76′ Σωτηράκος), Γκίνο (62′ Σουντουρά), Μπραμπίγια (62′ Δημητριάδης), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (77′ Βρεττός), Μασένα, Διαμαντόπουλος (26′ Πλέγας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Ματσούκας (86′ Βλαχομήτρος), Ρόλε (75′ Μπρίτο), Πλατέλλας (75′ Πογοσιάν), Κάστρο (90+4′ Κοτσώνης).