Super League 2: Νίκη με Έφορντ ο Εργοτέλης (+video)

Στις νίκες επέστρεψε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε ο Εργοτέλης, ο οποίος κυριάρχησε στο ματς απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας στο Παγκρήτιο και πήρε τη νίκη με 1-0. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Super League 2, οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν το γκολ στο 15’ με τον Έφορντ και στη συνέχεια φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα.

Ο Απόλλων Λάρισας έγινε πιο απειλητικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα και στο 90+3’ είχε δοκάρι με τον Σιφναίο, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας στο ματς που άνοιξε την 17η αγωνιστική της Super League 2 και πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της ανόδου.

Οι Κρητικοί επέστρεψαν στις εντός έδρας νίκες μετά από περίπου δύο μήνες, χάρη στο 11ο φετινό γκολ του Τζόζεφ Έφορντ που οδηγεί την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, οι Θεσσαλοί έμειναν για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και έπεσαν από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ.

Ο Εργοτέλης επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Το οποίο το βρήκε πριν φύγει το ημίχρονο…

Αυτό το σημείωσε στο 37′ ο Έφορντ, με δυνατό συρτό σουτ έξω απ’ την περιοχή, που κατέληξε στην αριστερή γωνία του Γκέκα.

Ο Απόλλων πάλεψε στο παιχνίδι αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στα τελευταία λεπτά, ο Εργοτέλης οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στον αντίπαλο, με τον Απόλλωνα να βγάζει φάσεις και να απειλεί στο 93′ με την κεφαλιά του Σιφναίου να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

Η τελευταία ευκαιρία άνηκε στον Εργοτέλη που με τον Μπαράτα έφτασε κοντά στο 2-0…

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (80′ λ.τ Μπότε), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ λ.τ Μπαράτα), Άτεφ, Ροβίθης (85′ Κατσούρρι), Έφορντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Καρρίκι, Καρατάσιος, Χατζής, Τασιούλης (65′ Μπαστακός), Λίταινας (80′ Νύκταρης), Σιφναίος, Μπρέμπος (46′ Γκουστάβο),  Νούσιος.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2:

Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 1-0