Super League 2: Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, ποδαρικό και η Ρόδος – Ανάλυση αγώνων

Ο Ολυμπιακός Β’ παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο β’ ημίχρονο ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στον Α’ Όμιλο της Super League 2.

Συγκλονιστικό ματς και στις Σέρρες, όπου Πανσερραϊκός και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Ποδαρικό με νίκη για τη Ρόδο στον Β’ Όμιλο, καθώς επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη.

Αναλυτικά:

1ος όμιλος

Ολυμπιακός Β – ΠΑΟΚ Β 3-1 (66′ Κίτσος, 72′ Μπα πεν, 87′ Βοΐλης / 13′ αυτογκόλ)

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2 (24′-57′ Κανίς / 31′ Κουντουριώτης, 44′ Μπάτροβιτς)

2ος όμιλος

ΑΣ Ρόδου – Εργοτέλης 1-0 (6′ Μακρυδημήτρης)

Οι αγώνες:

Ρόδος – Εργοτέλης 1-0

Η Ρόδος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 5′ μπορεί ο Αδαμάκης να είδε τον Τσέλιο να τον νικάει, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μακρυδημήτρης με κεφαλιά έβαλε τους Ροδίτες μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο, αν και ο Εργοτέλης είχε κάποιες τελικές, οι οποίες ωστόσο δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ηλιάδη. Η Ρόδος από ένα σημείο και μετά προσπάθησε ουσιαστικά να διαχειριστεί αυτό το 1-0, το οποίο παρέμεινε ως το τέλος, με τον Εργοτέλη να έχει μαι καλή στιγμή στο 79′ για την ισοφάριση, αλλά ο Κουατένγκ είδε τον Ηλιάδη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ το μακρινό σουτ που επιχείρησε, ενώ και στο 83′ η προσπάθεια του Κόνραντ δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις η Ρόδος με τον Σταματελόπουλο έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ.

Ρόδος (Αντωνίου): Ηλιάδης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Μακρυδημήτρης, Εντιαγέ, Μίγγος, Μαρτσάκης (87′ Σουλάι), Καψάλης, Παπάζογλου (67′ Μαρκόφσκι), Βουργουτζής (61′ Σταματελόπουλος), Αδαμάκης (87′ Σάαντο)

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρρι (63′ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα, Πέιος, Βουτσάς (83′ Χοσάμ), Μπουτσάκης (83′ Αμπντάλα), Μπουρσέλης, Κωστανάσιος (69′ Κόνραντ), Κουατένγκ

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Χορταστικό ματς έγινε στις Σέρρες, με τον Κανίς να δίνει το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό με σουτ στο 24′, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαρκιόνι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοφ. Στο 31′ ο Ολυμπιακός Βόλου με σουτ του Κουντουριώτη έφερε το ματς στα ίσια και ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των πρώτων 45 λεπτών ο Μπάτροβιτς έκανε την ανατροπή βάζοντας μπροστά την ομάδα του Βόλου με 1-2. Στο δεύτερο μέρος με τον Κανίς να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 56′ ο Πανσερραϊκός βρήκε απάντηση ισοφαρίζοντας σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Ζέρης, Μαρκιόνι (80′ Καραμπέρης), Κόντσι (68′ Μέσι), Ανάκογλου, Πίντο, Κανίς, Κουκόλης (40′ Δημητρίου), Φουάσης (46′ Θεοδωρίδης), Κρητικός (68′ Τσιμίκας)

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Ναά, Κόλα, Σκοπελίτης (90′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90′ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66′ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80′ Ετογκά)

Ολυμπιακός Β – ΠΑΟΚ Β 3-1

Στα ερυθρόλευκα βάφτηκε το ντέρμπι της πρεμιέρας της Super League 2 ανάμεσα σε Ολυμπιακό Β’ και ΠΑΟΚ Β’. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν νωρίς στο ματς χάρη σε αυτογκόλ του Καλογερόπουλου αλλά οι Πειραιώτες ήταν ισοπεδωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχαν τρία γκολ κι έφτασαν στη νίκη με 3-1 κόντρα στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Κυρίαρχοι οι γηπεδούχοι μετά το 0-1 με 11-1 τελικές, γλίτωσε αποβολή ο Αποστολόπουλος για τον Δικέφαλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Α. Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Κωστή (81′ Σαπουντζής), Σουρλής (90’+1′ Ντόη), Κίτσος, Μαρίνος (90′ Λιάτσος), Μπα (85′ Βοΐλης).

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Τσαούσης (75′ Φασίδης), Καλουτσικίδης, Ίνγκασον (67′ Αποστολόπουλος), Κουλιεράκης, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας (46′ Γιαξής), Χατζηστραβός, Τζίμας (67′ Παναγιώτου), Γαϊτανίδης, Πανίδης (58′ Γκορντεζιάνι).