Super League 2: “Χ” σε Πάτρα, Ιεράπετρα, “διπλό” ο Λεβαδειακός (+video)

Ισόπαλες με σκορ 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις Παναχαϊκή – Τρίκαλα και ΟΦΙ – Διαγόρας. Ο Λεβαδειακός μπήκε με το δεξί στη Super League 2 επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας του Καραϊσκάκη Άρτας.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τα Τρίκαλα, καθώς στην πρεμιέρα της Super League 2 οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Γιούσης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Αραβίδη, ο οποίος τροφοδότησε στα αριστερά τον Μπάτροβιτς που με το κεφάλι έκανε το 1-0.

Ωστόσο, στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους και στο 79ο λεπτό πέτυχαν την ισοφάριση. Ο Ευθυμίου από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από πάσα του Σταμάτη.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Σούλης, Αποστολόπουλος (83’Πλιάτσικας), Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης, Σταμόπουλος, Ανάκογλου(55’Αργυρόπουλος), Μουστακόπουλος, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (83′ Τσερούτι), Γιούσης (55’Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς.

ΑΟ Τρίκαλα (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής, Σκόνδρας (Σιλβάνο), Ντιαλόσι, Αλμπάνης (66’Ευθυμίου), Πέλκας (88’Ζώγκος), Νιάρος.

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε το διπλό στην έδρα του Καραϊσκάκη Άρτας με σκορ 0-2. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Συμελίδη, ο οποίος σημάδευσε το δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 0-1, με τον Μυτίδη με σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Γιώργος Μύγας “κλείδωσε” τη νίκη για τον Λεβαδειακό, στέλνοντας την μπάλα σα δίχτυα με κεφαλιά στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ισόπαλο 1-1 έληξε και το παιχνίδι στην Ιεράπετρα ανάμεσα στον ΟΦΙ και τον Διαγόρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μπαστάκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 34′ ο Διαγόρας είχε ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του με τον Λινάρδο, ο οποίος ωστόσο σημάδευσε το δοκάρι. Η ισοφάριση ήρθε από τον ΟΦΙ στο 70′ με το Γκίνη, ο οποίος νίκησε τον Τσέλιο με σουτ έξω από την περιοχή.