Super League 2: “Τεσσάρα” με ανατροπή της Ηλιούπολης επί του Απόλλωνα Σμύρνης, διπλό παραμονής η Προοδευτική

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν στο τρίτο λεπτό, με την κεφαλιά του Καρίμ να σταματάει στο δοκάρι του Πολίτη. Στο ένατο λεπτό ο Μουστακόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά μετά ο Κουάδρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Παρότι ο Απόλλων πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, η Ηλιούπολη κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τέσσερα γκολ. Αρχικά μείωσε στο 17′ με τον Βάρκα, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 57′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Αντό πέτυχε το τρίτο γκολ στο 66′ και ο Κρέτσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τον “Ήλιο”. Ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε στους 45 βαθμούς, ενώ η Ηλιούπολη έχει 37.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Κοροβέσης, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Λούι, Μουστακόπουλος, Χαλίμι, Περέιρα, Κουάδρα, Καρίμ, Μωραΐτης.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Βάρκας, Τσαφταρίδης (46′ Μπαξεβάνος), Ανδρέου, Βοσνακίδης, Γκοτσούλιας, Κρέτσι, Τριανταφυλλάκος (46′ Κωστόπουλος), Βασιλείου, Μπαστακός, Άντο.

Διπλό παραμονής της Προοδευτικής στην Πάτρα

Η Προοδευτική πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία, καθώς επικράτησε της Παναχαϊκής στην Πάτρα 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Κορυδαλλού πέτυχε ο Νταβιώτης στο 66ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα από το πρώτο μέρος, αλλά η προσπάθεια του Καρρίκι εκτός περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Παναχαϊκή έμεινε στους 41 βαθμούς (προσωρινά της έχει ενεργοποιηθεί ποινή αφαίρεσης πέντε βαθμών και έχουν περιθώριο να πάρουν πίσω τους βαθμούς τους), ενώ η Προοδευτική ανέβηκε στους 22 και πλέον είναι στο -1 από το Αιγάλεω, με τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Λιοφάγος (80′ Στασινόπουλος), Λαρρέα, Μπουρλάκλης, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος (58′ Καρλίτος), Σίλβα (80′ Ζυγκερίδης), Χαντί (70′ Παπαχρονόπουλος), Μυτίδης, Στεργίδης (70′ Τοπάλ), Ν. Καρακλάιτς.

Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας, Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρρίκι (80′ Μεγαρίτης), Πίσσας, Παυλίδης (80′ Αγγελόπουλος), Μάντιτς (60′ Καπνίδης), Νταβιώτης (90+2′ Ομπανόρ), Τσακίρης (60′ Νικολής).