Super League 2: Σούπερ Παναχαϊκή και Διαγόρας – όλα τα αποτελέσματα (+videos)

Με τις εκτός έδρας νίκες για Παναχαϊκή, Διαγόρα, Εργοτέλη, αλλά και την επικράτηση του Ιωνικού επί του ΟΦΙ, ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Super League 2.

Φοβερά ματς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 2.

Καραϊσκάκης Άρτας – Εργοτέλης  0-1

Την «πάτησε» ο Καραϊσκάκης στην Άρτα. Ήταν κακός, με εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο, με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να αποδράσει με το 1-0 χάρη στο τέρμα του Πατρινού στο 65′.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Αργυρίου): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Γιαννιώτης, Ρουμπανγκούκα, Γαλεάδης (62′ Γυφτοκώστας), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (81′ Τάμπας), Κορέλλας (62′ Λουίς Φελίπε), Παπανίκου, Κόκας (74′ Νταλακούρας), Λόβριτς.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης, Νεράλ, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος (63′ Μπουτσάκης), Αμπντουλάχι, Κόνραντ (46′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (62′ Πατρινός), Μανουσάκης (86′ Κατσούρρι).

Απόλλων Λάρισας – Παναχαϊκή  0-3

Σπουδαία νίκη, την οποία για πρώτη φορά φέτος τη συνδύασε και με ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχε η Παναχαϊκή μέσα στο AEL FC Arena. Επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «κοκκινόμαυροι» του Νίκου Παπαδόπουλου ξεκίνησαν ιδανικά στο πρώτο μέρος, ο Μουστακόπουλος «κουβάλησε» εξαιρετικά την μπάλα και τη μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Νίκο Κουσκουνά, με τον αρχηγό της Παναχαϊκής να σκοράρει με αριστερό σουτ και να νικάει τον Αστρά στο 18ο λεπτό.

Στο 36΄ μετά από λάθος του Βαγγέλη Μόρα, ο Κουσκουνάς έκλεψε τη μπάλα, έκανε την κάθετη στον Γιούση και αυτός αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λαρέα (46΄), αλλά κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο μέχρι το φινάλε, καθώς και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ήταν άστοχο από τον Κλάους Αθανασιάδη στο 65′.

Στο 92΄ ο Κόκας διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Απόλλων Λάρισας (Γ. Μάγγος): Αστράς, Τζοβάρας (46΄Γκόλιας), Αθανασιάδης, Χατζής, Σκούπρα, Μόρας, Νύκταρης, Καρρίκι (46΄ Παναγιώτου), Μπούσης, Μπάλλας, Τασιούλης.
Παναχαϊκή (Ν. Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (46΄Μπρους), Ανάκογλου, Γιούσης (81΄ Κόκας), Μπάτροβιτς (47΄Πατάπης), Αραβίδης (66΄ Μαρκοπουλιώτης), Κουσκουνάς.

Ιωνικός – ΟΦ Ιεράπετρας  2-1

Σημαντική νίκη πήρε ο Ιωνικός, ο οποίος επικράτησε 2-1 του μαχητικού ΟΦ Ιεράπετρας. Οι Πλατέλλας και Ομάρ πέτυχαν τα γκολ των «κυανόλευκων», ενώ ο Μπαράτα είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα της Ιεράπετρας.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας (25’ Φαζός), Φουρλάνος (43’ Τσιριγώτης), Αμπούντ-Ομάρ, Κόρμπος, Γκοτσούλιας, Ρόλε, Ματσούκας, Πλατέλλας, Κάστρο.

ΟΦ Ιεράπετρας (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Μασουέρο, Σμίλτος, Καψάλης (70’ Ντάλα Κόστα), Ζήσης, Λεμονής (70’ Πριόνας), Αρναούτογλου (55’ Φουάσης), Βογιατζής (62’ Χατζηπιρπιρίδης), Γκίνη, Φρέιτας, Κούστα (70’ Τσακμάκης).

Δόξα Δράμας – Διαγόρας Ρόδου  0-2

Τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο Διαγόρας που συνεχίζει αήττητος! Οι Ροδίτες επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση στην έδρα της Δόξας Δράμας, που μετά την ήττα της στα Τρίκαλα χάνει και το δεύτερο παιχνίδι της στο φετινό Πρωτάθλημα και είναι ξεκάθαρο πως… ψάχνει τα πατήματά της!
Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, όταν σε φάση διαρκείας που δεν μπόρεσαν να διώξουν οι Δραμινοί, ο Αλάεθ έκανε το σουτ που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Μπαστακό που από κοντά έκανε το 0-1!
Δικαίως με την εικόνα του αγώνα, ο Διαγόρας βρήκε και δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό! Με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου, η μπάλα… αναπαύτηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του Στεφανάκου για το 2-0 των φιλοξενούμενων!

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (79’ Βουγιακλίγια), Παπαργυρίου, Μπολάκης, Κουκόλης, Χάμοντ (79’ Μαρινάκης), Μενσά (85’ Παρασκευάς), Φυτόπουλος (58’ Αγγελόπουλος), Κόντος (58’ Μπελεβώνης), Μαυρίας, Σαμπανίδης.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ, Μασούρας, Αλάεθ (77’ Δημητρόπουλος), Μπαστακός (72’ Σμυρλής), Λινάρδος (72’ Αυγενικού), Γεωργίου (77’ Μανωλάκης).