Super League 2: Το διπλό του Λεβαδειακού στη Νίκαια βάζει φωτιά στα playoff ανόδου (+pics – videos)

Με γκολ στα χασομέρια, ο Λεβαδειακός, που είχε προηγηθεί 1-0 και 2-1, πήρε τεράστιο «διπλό» στη Νίκαια επί του Ιωνικού (2-3), μειώνοντας τη διαφορά του από την κορυφή στο… τρίποντο!
Ξάνθη-Χανιά: Το 1-1 από τον Παπάζογλου

Ιωνικός-Λεβαδειακός: Τα highlights του ντέρμπι

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στη Νίκαια, πραγματικό ντέρμπι, ο Λεβαδειακός νίκησε 3-2 τον Ιωνικό με ένα γκολ του Μυτίδη στο 93′ και έβαλε… φωτιά στην κορυφή της Super League 2 με το «καλημέρα» στα playoffs!

Με αυτό το «τρίποντο» οι Βοιωτοί ανέβηκαν στους 44 βαθμούς και πλησίασαν στους τρεις τους Νικαιώτες.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Κονέ, άνοιξαν το σκορ οι «πράσινοι», με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 48′, με τον Ματσούκα. Αλλά η χαρά τους κράτησε ένα τέταρτο… Ο Μαρίνος, στο 53′, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Ιωνικός είχε και πάλι «απάντηση», αφού στο 78′ ο Μάναλης έφερε ξανά το ματς στα ίσα, 2-2!

Το φινάλε ήταν πραγματικό… θρίλερ! Οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ανατροπή, αλλά η ομάδα του Σανίνο χτύπησε στην κόντρα στο 93′ με τον Μυτίδη και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη!

Iωνικός (Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου (77′ Κουϊρουκίδης), Αμπούντ Ομάρ, Κύργιας, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (46′ Νιάσε), Μουμίν, Ρόλε, Ματσούκας (86′ Μουστάκης), Βλαχομήτρος (63′ Μάναλης), Κάστρο.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Νίλι (75′ λ.τ Κωστή), Καραχάλιος, Λιάγκας, Μύγας, Νίκας, Παναγιώτου, Συμελίδης (56′ Μπιανκόνι), Κονέ (83′ λ.τ Τζημόπουλος), Θεοχάρης (56′ Μαρίνος), Πολέτο (86′ Μυτίδης).

Στα άλλα παιχνίδια, Ξάνθη και Χανιά ήρθαν ισόπαλοι 1-1, με τους Ακρίτες να χάνουν έδαφο, πετώντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Οι Ακρίτες έχουν 42 βαθμούς στην 3η θέση.
Η ομάδα του Παπαδόπουλου προηγήθηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Παπάζογλου στο 58′.

Ξάνθη-Χανιά 1-1: Μοιρασιά που δεν άρεσε σε κανέναν!

Ξάνθη και Χανιά, έμειναν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο «Ξάνθη arena» στην πρεμιέρα των Play off της Super League 2, σε ένα αποτέλεσμα που δεν ευχαρίστησε καμία από τις δύο ομάδες, με τους Κρητικούς να εξακολουθούν να μένουν αρκετά μακριά από τη 2η θέση. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Διαμαντόπουλος στο 45+4 και ο Παπάζογλου στο 58’.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε νωθρά, με την πρώτη καλή στιγμή να σημειώνεται στο ημίωρο του παιχνιδιού, με τον Βασιλόγιαννη να επιχειρεί δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Ίτσο να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το παιχνίδι πήρε… φωτιά! Μετά από σέντρα του Βόλτερς, ο Βέρκερ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη, ενώ στη συνέχεια, τα Χανιά έφυγαν στην κόντρα, με τον Βέρκερ να γίνεται για… δεύτερη φορά μοιραίος, καθώς έκανε χέρι, με τον Τζήλο να σφυρίζει πέναλτι για τους Κρητικούς. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε πολύ πιο δυναμικά η Ξάνθη και στο 58ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση. Ο Δημούτσος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κουτζαβασίλης δεν έκανε καλή έξοδο και ο Θανάσης Παπάζογλου ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, σκόραρε για το 1-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ φέτος.

Στη συνέχεια η Ξάνθη πίεσε, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει την εστία του Κουτζαβασίλη. Στο 87’ τα Χανιά έχασαν καλή ευκαιρία, με τον Βασιλόγιαννη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Διαμαντόπουλος έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ίτσο. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους με τα Χανιά να εξακολουθούν να παραμένουν μακριά από τη 2η θέση.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ιτσο, Τ. Παπάζογλου, Μικελτάτζε, Τάτος, Πέτροβιτς (36′ λ.τ. Βέρκερ), Βόλτερς (46′ Σχρόιεν), Τσαμούρης (60′ Έμπερτ), Σιατραβάνης (84′ Θυμιάνης), Δημούτσος, Καπνίδης (46′ Θ. Παπάζογλου), Μπριλάντε.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καμαρά, Πλέγας (59′ Γκίνο), Παναγιωτούδης (88′ Καρτσαμπάς), Δημητριάδης (88′ Νίκολιτς), Σουντουρά (78′ Ουνγιαλίδης), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

Εργοτέλης-Διαγόρας 3-1: Μπήκε με το… δεξί και ελπίζει!

Ο Εργοτέλης επικράτησε του Διαγόρα με 3-1 για την πρεμιέρα των Play Off του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα με τον Κοκκίνη, ισοφαρίστηκαν στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο αν και έχασαν ευκαιρίες με το…τσουβάλι τελικά πήραν την νίκη με 3-1 χάρη στα γκολ των Μανουσάκη και Κόνραντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν την πίεση και μόλις 2΄ λεπτά αργότερα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 3΄ οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν εξαιρετικά από τα δεξιά, ο Κατσούρι έκανε την παράλληλη πάσα ο Κόνραντ άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει και ο Κοκκίνης από κοντά με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη!

Στο 8΄ ο Διαγόρας προσπάθησε να απαντήσει και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σανδραβέλη όταν ο παίκτης της ομάδας της Ρόδου βρέθηκε μόνος στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 15΄ ήρθε νέα καλή στιγμή για τον Εργοτέλη όταν ο Κωστανάσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τα αριστερά, έκοψε στον Τσέλιο στο ύψος του πέναλτι, εκείνος κοντρόλαρε αλλά το σουτ που επιχείρησε χτύπησε πάνω στα σώματα των αμυντικών και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Ο Διαγόρας από εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση γεγονός που πέτυχε στο 24ο λεπτό όταν μετά από ωραία ανάπτυξη των παικτών του ο Alaez βρήκε τον Μπαστακό και εκείνος απέναντι από τον Κατσιμήτρο με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης λίγο έλειψε να πετύχει ένα από τα γκολ της…χρονιάς όταν ο Κατσιμήτρος έκανε μπαλιά από το ένα τέρμα στο άλλο, ο Μπίντσης έκανε τραγική έξοδο και η μπάλα πέρασε από πάνω του, ωστόσο ο Κόνραντ που έκανε τρομερό σπριντ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, την βρήκε ελάχιστα και αυτή χτύπησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης δεν μπήκε πολύ καλά με τον Διαγόρα να είναι η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 60ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Κατσούρι από δεξιά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μπουρσέλης πλάσαρε ωστόσο ο τερματοφύλακας του Διαγόρα απέκρουσε τη μπάλα και κράτησε το 1-1.

Στο 70ο λεπτό του αγώνα ο Ποζατζίδης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Άπι μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τους αμυντικούς με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μανουσάκης ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο σημάδεψε το δοκάρι και η τεράστια ευκαιρία του Εργοτέλη χάθηκε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κόατενγ έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ στην κίνηση και πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του και ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο το πολυπόθητο τέρμα ήρθε για τον Εργοτέλη! Ο Μανουσάκης μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Πέιου και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-1!

Το τέρμα απέβαλε το άγχος από τους παίκτες του Ταουσιάνη και στο 87΄ κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα ο Κόατενγκ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι να δείχνει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι την άσπρη βούλα. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόατενγκ ψύχραιμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1!

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι(67΄ Ντουμάνης), Σερβιλάκης(45΄ Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος(62΄ Άπι), Μπουρσέλης, Κοκκίνης(67΄ Κόατενγκ), Κωστανάσιος(45΄ Μανουσάκης), Conraad

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης(45΄ Γεωργίου), Νάτσης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης, Λινάρδος(, Alaez(45΄ Σμυρλής), Μπαστάκος, Μασούρας(58΄ Αθανασίου), Δημητρούλας