SL2: 3η σερί νίκη Ηλιούπολης, διπλό Ηροδότου – Δηλώσεις (+vids)

Η Ηλιούπολη νίκησε την Παναχαϊκή 2-1 και έχτισε ένα σερί τριών νικών στον Β’ όμιλο της Super League 2, ενώ την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος, επικρατώντας του ΠΑΟ Ρουφ 2-1.

Η Ηλιούπολη πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη της στον Β’ όμιλο της Super League 2, καθώς επικράτησε της Παναχαϊκής 2-1 εντός έδρας.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Βασίλη Τριανταφυλλάκο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με υπέροχο σουτ, αφού είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά η Ηλιούπολη πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Περιστερίδης έκανε το βολέ και ο Έμπερτ με υπέροχη κίνηση και σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Οι Αχαίοι μείωσαν στο σκορ με τον Λιποράσε στο 55ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Αργεντινός με ένα υπέροχο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ, αρχικά οι γηπεδούχοι με τον Βάρκα στο 73′ με ωραίο ρολάρισμα στο 73′, ενώ ο Λιποράσε στο 81′ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο φινάλε του αγώνα ο Νίκος Παντέλης αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες προς τον τέταρτο διαιτητή.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπουσάι, Πολίμος (89′ Ανδρέου), Μουριέλ, Κρητικός, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (77′ Κρέτσι), Χέμπερτ (70′ λ.τ Ντίαζ), Μπαστακός.

Παναχαϊκής: Θεοδωράκης, Στεργίδης (90′ Ρουγκάλας), Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Καρλίτο (82′ Μαραθωνίτης), Μπουρλάκης (58′ Χαντί), Τσιάρας (58′ Κωνσταντακόπουλος), Κέρι, Αλεξόπουλος, Ν. Καρακλάιτς (46′ Π. Καρακλάιτς).

Διπλό και πρώτη νίκη για τον Ηρόδοτο στο Μιχάλης Κρητικόπουλος

Ο Ηρόδοτος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε του ΠΑΟ ΡΟΥΦ 1-2, με το σκορ να διαμορφώνεται σε διάστημα έξι λεπτών.

Αρχικά οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν με τον Κονέ στο 33′, όταν με ωραίο πλασέ στην κίνηση τράνταξε το δεξί δοκάρι του κίπερ του Ηροδότου Κρόστα. Ο ΠΑΟ Ρουφ βρήκε τελικά το γκολ με τον Τσιάβο στο 50ο λεπτό. Δύο λεπτά μετά οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Μακρυδάκη στο 52′ και έφεραν τούμπα το ματς με τον Κυριακίδη στο 56′.

Ο ΠΑΟ Ρουφ παραμένει χωρίς βαθμό στη βαθμολογία, ενώ ο Ηρόδοτος έχει πλέον -6, μιας και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -9.

ΠΑΟ Ρουφ: Κουνάδης, Κονέ, Καμί, Σμίλτος, Κατσούλης, Ζαχάρος, Καλλέργης, Βενάρδος, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιάβος, Ζαφειράκης.

Ηρόδοτος: Κρόστα, Κυριακίδης, Κριεζίου, Σαρρής, Μακρυδάκης, Τζούνιορ, Γκίνη (43′ λ.τ Φράγκος), Μασάδο, Σουρνάκης, Βρεττός, Χαλκαδάκης.