SL2 – Νότος: Η Καλλιθέα στο κατόπι Κηφισιάς, η Καλαμάτα με Ρόβα και… Μέντες πέρασε από Ηλιούπολη

Η Athens Kallithea επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Παναχαϊκής 2-1 με ανατροπή και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Κηφισιάς. Διπλά για Καλαμάτα, συναρπαστικό ματς στο Αιγάλεω.

Η Athens Kallithea επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Β’ όμιλο Super League 2, καθώς επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής στο Γρηγόρης Λαμπράκης και μάλιστα με ανατροπή, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου απείλησε στο 38ο λεπτό, ωστόσο το μακρινό σουτ που δοκίμασε ο Σαντάνα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Κολοβούρη. Οι Αχαιοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 45+2′ με τον Τοπάλ και να πάνε στα αποδυτήρια, προηγούμενοι στο σκορ.

Η Athens Kallithea έφερε τούμπα το ματς και μάλιστα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, χάρη σε δύο τέρματα του Γιάννη Λουκίνα στο 52′ και το 55′. Ο Λουκίνας έχασε την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ, όταν η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι στο 81′ και στο 90+4′ ο Ναμπί διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Χάρη σε αυτό το τρίποντο η Athens Kallithea μείωσε στους δύο βαθμούς από την Κηφισιά (με παιχνίδι παραπάνω), ενώ η Παναχαϊκή έμεινε στους 39.

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Ματίγια, Κύργιας, Σαντάνα (66′ Ναμπί), Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Ουές (9′ λ.τ Βασιλούδης), Καινούργιος, Βλάχος, Ντεμέτριους.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Κοντοχρήστος (53′ Λιοφάγος), Λαρρέα, Ρουγκάλας, Σίλβα, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί (53′ Καρλίτος), Ζυγκερίδης (74′ Στασινόπουλος), Στεργίδης (22′ λ.τ Παπαχρονόπουλος), Ν. Καρακλάιτς.

Διπλό της Καλαμάτας στην Ηλιούπολη

Η Καλαμάτα πέρασε και από την Ηλιούπολη επικρατώντας με 1-0 και έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα. Το χρυσό γκολ των Μεσσήνιων πέτυχε ΠΑΛΙ βέβαια ο… Ρόβας  στο 72ο λεπτό με ωραίο πλασέ από κοντά.

Νωρίτερα η Ηλιούπολη απείλησε με τον Μπαστακό, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μέντες. Στο 89′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Λουπάνο, όμως ο Μέντες έπιασε το πέναλτι του Φελίπε στο 90+6′ και η Καλαμάτα πήρε τους τρεις βαθμούς.

Η Καλαμάτα ανέβηκε στους 37 βαθμούς, ενώ η Ηλιούπολη έχει τρεις λιγότερους. Οι δύο ομάδες είναι ασφαλείς ως προς την παραμονή, ενώ απέχουν αρκετά και από την κορυφή.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Ανδρέου, Τσαφταρίδης, Μπαξεβάνος, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Βάρκας, Άντο, Δημητριάδης, Μπαστακός, Φρίμονγκ.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Λιποράσε, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Άλβες, Παπατόλιος, Πασάς, Τάτος, Βασιλόγιαννης (85′ Ασίγκμπα), Αρναρέλλης.

Η Επισκοπή πήρε το τρίποντο στο 90+6′

Ματς για γερά νεύρα ήταν αυτό στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης, με την Επισκοπή να επικρατεί του Αιγάλεω με 2-3. Το “Σίτι” προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με τον Κολλά στο 6′.

Οι Κρητικοί απάντησαν άμεσα με τον Βουκελάτο στο 13ο λεπτό, το οποίο ήταν και στο σκορ του πρώτου μέρους. Η Επισκοπή έφερε τούμπα το ματς στο 57ο λεπτό με τον Αμπαφού. Οι γηπεδούχοι απάντησαν λίγο πριν από την εκπνοή, στο 89ο λεπτό με τον Φουρλάνο, όμως ο Κεφαλάς χάρισε το τρίποντο για την Επισκοπή.

Το Αιγάλεω παρέμεινε στους 23 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Επισκοπή έχει 12 και παραμένει ζωντανή κυνηγώντας το θαύμα της παραμονής.

Αιγάλεω (Γράφας): Σκαφιδάς, Μπούσης (70′ Πεχλιβανόπουλος), Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (46′ λ.τ Νικολακόπουλος), Πολυχρόνης, Τσίτσαρης, Ραμίρεζ (61′ Σταματής), Τσιλιγκίρης (74′ Βλαχομήτρος), Κωστανάσιος (70′ Μπαστιάνος), Κολλάς.

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Ποίτης, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Τσιλεδάκης, Αμπαφού (83′ λ.τ Καφετζής), Κούτσιας, Σταθόπουλος (82′ Τζωρτζινάκης), Βουκελάτος (74′ Αραμπατζής).

Τέλος, καταιγιστικά ήταν τα Χανιά που επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 του ΠΑΟ Ρουφ και τον… βύθισαν προς τον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2′ με τον Αντώνη Μπουρσέλη. Στο 14′ τα Χανιά «διπλασιάσαν» τα τέρματα τους με τον Ηλία Τσέλιο και στο 62′ έκαναν το 3-0 με τον Μάναλη δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην άνετη επικράτηση τους.