SL2: Βήμα τίτλου Κηφισιάς, νίκη Αναγέννησης – Οι Βαθμολογίες (+vids)

Η Κηφισιά ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αιγάλεω επικρατώντας 3-0 στην έδρα του “Σίτι” και διατήρησε τη διαφορά του από τους διώκτες του. Άνετη νίκη και για την Αναγέννηση Καρδίτσας που υπέταξε 4-1 τον Διαγόρα και έπιασε την ΑΕΛ στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου.

Η Κηφισιά έκανε ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο, καθώς επικράτησε 3-0 του Αιγάλεω στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης για τη 17η αγωνιστική της Super League 2.
Ο δρόμος για το τρίποντο άνοιξε ουσιαστικά στο όταν ο Σκαφίδας έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής στο 18′ και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Ο Κουιρουκίδης άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα του Μαζουλουξή από τα δεξιά και κεφαλιά του Γκίνη, ο φορ της ομάδας των Βορείων Προαστίων με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους η ομάδα του Γιώργου Πετράκη πέτυχε και το δεύτερο γκολ. Έπειτα από σουτ του Γκίνη και αδυναμία του Σικαλιά να απομακρύνει την μπάλα, ο Τετέι προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 56ο λεπτό. Κουιρουκίδης και Τετέι συνδυάστηκαν ωραία ο δεύτερος μοίρασε στον Γκίνι, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Κηφισιά συνέχισε να πιέζει και έψαξε να πετύχει κι άλλα γκολ, όμως το 3-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι η Κηφισιά έφτασε τους 43 βαθμούς και είναι στο +6 από τον Απόλλωνα Σμύρνης και στο +7 από την Athens Kallithea που έχει κάνει το ρεπό της στον δεύτερο γύρο. Το Αιγάλεω παρέμεινε στους 20 και διατήρησε τη διαφορά του στους έξι βαθμούς από την Προοδευτική που είναι κάτω από την επικίνδυνη ζώνη (μιας και οι ομάδες Β δεν υποβιβάζονται).

Αιγάλεω (Γράφας): Σκαφίδας, Χοτζάλλι (68′ λ.τ Νικολακόπουλος), Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Τσίτσαρης (57′ Καμαρά), Κωστανάσιος (20′ Σικαλιάς), Πολυχρόνης, Κολλάς (57′ Σταματής), Τσιλιγκίρης (57′ Ραμίρεζ), Βλαχομήτρος.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης (73′ Παυλάκης), Παπασάββας (65′ Πέιος), Σωτηράκος, Προβυδάκης (83′ Μπάκος), Πρίτσας (65′ Νοικοκυράκης), Γκίνη, Κουϊρουκίδης, Τετέι (73′ Αντερέγκεν).

Τεσσάρα η Αναγέννηση Καρδίτσας και παρέμεινε ψηλά

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πέτυχε μια άνετη νίκη επί του Διαγόρα  στην έδρα της, καθώς επικράτησε με 4-1 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την ΑΕΛ.

Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μπούζα στο ένατο λεπτό. Ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο να ισοφαρίσει με τον Μανιά στο 11ο λεπτό. Ο Σταμένκοβιτς έκανε τη σέντρα και ο έμπειρος φορ ανάγκασε τον Τσέλιο σε δύσκολη επέμβαση, ο οποίος αποσόβησε το γκολ με τη συνδρομή του δοκαριού.

Ο Γιάκος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 26′ και στο 47′ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη. Ο Πολίτης έκανε το 4-0 στο 67′ με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται απλά στη μείωση του σκορ με τον Παραστατίδη στο 72ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αναγέννηση ανέβηκε στους 31 και απέχει 12 βαθμούς από τον πρώτο Πανσερραϊκό, έχοντας παιχνίδι λιγότερο. Ο Διαγόρας παρέμεινε στους 20 και απέχει τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης (63′ Αναστασόπουλος), Σταμόπουλος (71′ Αλιατίδης), Δημόπουλος, Γκόλιας, Μπούζας, Λαγός, Πολίτης (80′ Κορέλας), Ελιβέλτο, Γιάκος (71′ Μπάτροβιτς), Αθανασιάδης (63′ Βερνάρδος).

Διαγόρας (Βελιτζέλος): Μπίντσης, Γιανναράκης, Γκρόστανιτς, Τάτσης, Μαγκάκης (63′ Πετράκης), Μανιώτης, Τσιαντούλας, Παπαϊωάννου (35′ Μιχόπουλος), Σταμένκοβιτς, Μανιάς, Παραστατίδης (79′ Μπούμας)