Super League: Χωρίς όρεξη και… γκολ

Με λίγη… όρεξη και κανένα γκολ ξεκίνησε το Σάββατο (8/2) η 23η αγωνιστική της Super League. Στην άδεια λόγω τιμωρίας Νέα Σμύρνη, Πανιώνιος και Ξάνθη έμειναν στο 0-0. Στη Λαμία, η τοπική ομάδα «κόλλησε» στο 0-0 με την ΑΕΛ, σε ένα παιχνίδι που είχε κάποιες φάσεις, αλλά και επεισόδια εκτός γηπέδου.

Πανιώνιος – Ξάνθη 0-0

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη, παρά την απουσία θεατών. Η Ξάνθη απείλησε με αξιώσεις στο 8’, αλλά η κεφαλιά του Στάρτζεον πέρασε άουτ, ενώ στο 12’ ο Πανιώνιος απάντησε, με την προσπάθεια του Αραμπούλι να σταματά στο κόψιμο του Κασάδο. Στο 15’ ο Αραμπούλι εκτέλεσε το φάουλ και ο Άμπαντ απέκρουσε σωτήρια. Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι Ακρίτες αύξησαν την πίεσή τους, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη συνέχισε να πρεσάρει και να ψάχνει τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έβλεπαν τον Κότνικ να κάνει σωστές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Κάστρο, Στάρτζεον και Τερκί. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Τσιλούλης (85’ Γρίβας), Κόρμπος (79’ Μιλόγεβιτς), Οικονομίδης, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (89’ Σίντι Αλί), Αραμπούλι.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Σόσα, Τεσέιρα, Στάρτζεον (85’ Φοσέ), Καμαρά, Τερκί, Μπαριέντος (27’ Μουλέν), Τζουρίτσκοβιτς (71’ Ντε Αμορίμ), Κάστρο.

Λαμία – Λάρισα 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της Λαμίας και της Λάρισας για την 23η αγωνιστική της Super League αφού οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Η ΑΕΛ παρέμεινε μέσα στο στόχο της για είσοδο στην εξάδα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν και αυτοί πιο κοντά σε αυτό το στόχο.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Λαμία να διατηρεί την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να απειλεί την ΑΕΛ που προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία μέσω των αντεπιθέσεων. Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο μέρος του αγώνα με τη Λαμία να είναι πιο επικίνδυνη, να χάνει κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως και η ΑΕΛ. Τελικά το ισόπαλο αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο και για τις δύο ομάδες που μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα (81΄ Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τιρόνε (79΄ Νιασέ), Καραμάνος, Μπιανκόνι (66′ Ρόμανιτς).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Παπάζογλου, Μούζεκ, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς (81΄ Νούνιτς), Μπέρτος, Κάτσε, Γκαζάλ, Σίλβα (62. Τόρζε).