Superleague

Super League: Μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό! Οι αγώνες που έχουν Παναθηναϊκός, ΑΕΚ ως το φινάλε (+videos)

Super League: Ο «τελικός» των playoffs, Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, δεν έβγαλε νικητή κι η μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος συνεχίζεται!

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έδωσαν μεγάλη μάχη στη Λεωφόρο, αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να μείνουν στη «λευκή» ισοπαλία.

«Πράσινοι» και «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν χέρι – χέρι στην κορυφή, αλλά με αυτό το 0-0 «κλείδωσαν» δύο πράγματα. Αρχικά, αμφότερες οι ομάδες εξασφάλισαν και μαθηματικά το εισιτήριο για το Champions League.

Όσον αφορά στη μάχη του τίτλου, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες είχαν ίδιο σύνολο βαθμών, αλλά και διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, αλλά το «τριφύλλι» υπερτερεί στο τρίτο κριτήριο, το οποίο είναι το ποια τερμάτισε ψηλότερα στη regular season.

Κάπως έτσι, αν οι «πράσινοι» κάνουν το «τρία στα τρία» στα ματς που απομένουν τότε θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» θα πρέπει να μαζέψουν, έστω κι έναν βαθμό περισσότερο, για να πάρουν εκείνοι τον τίτλο.