Σπορ

Τένις: Στον τελικό με τρομερή επιστροφή η Σάκκαρη (+ video)

Θέση στον τελικό του τουρνουά του Σαν Χοσέ προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, καθώς επικράτησε 2-1 σετ της Ντανιέλ Κόλινς, έπειτα από τρομερή επιστροφή.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην καριέρα της τίτλο στο WTA και τα μεσάνυχτα της Κυριακής (5/8) θα αντιμετωπίσει την Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου από την Ρουμανία, νούμερο 24 του ταμπλό, η οποία επιβλήθηκε 2-1 (4-6, 6-3, 6-1) σετ της Ελιζέ Μέρτενς.

Για να καταφέρει η Μαρία Σάκκαρη να πάρει το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό, χρειάστηκε να κάνει μία τρομερή ανατροπή. Η Αμερικανίδα τενίστρια είχε μπει πιο συγκεντρωμένα στον αγώνα, πήρε το πρώτο σετ 6-3 και είχε το προβάδισμα 4-1 στο δεύτερο. Σ’ εκείνο το σημείο, η 23χρονη Ελληνίδα πήρε τάιμ άουτ και από εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεσή της.

Με τρομερό come back, η Σπαρτιάτισσα τενίστρια μπόρεσε και έφερε το ματς στα ίσια (7-5) και πήρε τη νίκη 6-2 στο τελευταίο σετ, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0.