Τεράστιος Εθνικός, 1-4 στη Μύκονο και πρόκριση!

Ο μεγάλος,  ιστορικός, επίσης  τεράστιος Εθνικός Πειραιώς νίκησε με τον ΑΕ Μυκόνου με 1-4 εκτός έδρας και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο ΑΕ Μυκόνου ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Μπαντίκο, με τα σουτ των Λεσάι και Κέμπε στο 1′ και 5 λεπτό αντίστοιχα. Ο Εθνικός κόντρα στην ροή του αγώνα έχασε μια διπλή ευκαιρία στο 15′ λεπτό με τους Μπέλερη και Λύγκο, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (19′ λεπτό) ο Λεσάι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κυκλαδίτικου νησιού με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (1-0).

Η ομάδα από τον Πειραιά αντέδρασε και ήταν κοντά στην ισοφάριση κυρίως με το σουτ του Λύγκου στο 21′ και του Σάμιου στο 43′, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Μεγάλες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντάφλα στο 46′ λεπτό να κάνει από απευθείας εκτέλεση κόρνερ το 1-1, παρόμοιο γκολ με εκείνο του Λεσάι. Ο Σάμιος στο 53′ με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 για τον Εθνικό ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (57′) ο ίδιος με εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό 4-1, το διαμόρφωσε ο Διάκος με πολύ ωραίο σουτ στο 65′ λεπτό. Παρότι και οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές μέχρι τα τελευταία λεπτά, το σκορ παρέμεινε στο 4-1 και ο Εθνικός πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΕ Μυκόνου (Παχατουρίδης): Παλιούρας, Αχείμαστος, Κέμπε (54′ Κωνσταντινίδης), Καλτσάς, Ντουσάι, Παπαδόπουλος, Τσιαφίστας (68′ Κυριακίδης), Σερέπας (74΄Κατσικαλάκης), Λεσάι, Μπρούνο
Εθνικός (Καλύβας): Μπαντίκος, Πάππος, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντάφλας, Στάμος (77′ Καλκανάκος), Μπέλερης, Λύγκος, Διάκος (89′ Γιαννόπουλος), Κώστας (83’Νταγκουνάκης).