Ποδόσφαιρο

Θα πληρώνουμε και για Εθνική Ελλάδας με… Σωτηρακόπουλο και Ντέμη για Nations League στο Novasports

Όλοι οι αγώνες της διοργάνωσης (πάνω από 150) θα μεταδοθούν από το Novasports – Σέντρα για την Εθνική μας κόντρα στην Β. Ιρλανδία (2/6, 21:45)

Η μεγαλύτερη διοργάνωση ποδοσφαίρου του καλοκαιριού είναι στο «γήπεδο» του Novasports! Από τις 2 Ιουνίου, οι φίλοι της «στρογγυλής θεάς» θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν μοναδικό ποδοσφαιρικό θέαμα με περισσότερους από 150 αγώνες στο Novasports για το UEFA Nations League και τις 54 Εθνικές ομάδες, μεταξύ αυτών και την Εθνική Ελλάδας, με στόχο να προκριθούν στους UEFA Nations League Finals (14-18/6/2023) αλλά και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την πρόκριση στο Euro του 2024. Η Εθνική Ελλάδας πραγματοποιεί νέο ξεκίνημα με τον Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της και οι αγώνες της με Β. Ιρλανδία, Κύπρο και Κόσσοβο, αναμένονται με τεράστιο ενδιαφέρον.

Το Novasports θα φέρνει στις οθόνες των συνδρομητών Nova – Wind, ΟΛΟΥΣ τους αγώνες – 26 ανά αγωνιστική, προσφέροντας εκπομπές ανάμεσα από τους αγώνες και Λεπτό προς Λεπτό την ώρα διεξαγωγής πολλών παράλληλων αγώνων, για να μην χάνει κανείς στιγμή από την κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση του καλοκαιριού.

Ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος αναφερόμενος στην επιστροφή του στην ομάδα Novasports δήλωσε σχετικά: «Νιώθω μεγάλη τιμή που από σήμερα ανήκω στο δυναμικό των καναλιών Novasports. Είναι ταυτόχρονα και μεγάλη μου χαρά που έπειτα από οκτώ χρόνια γυρίζω σε ένα κανάλι όπου πέρασα υπέροχα για σχεδόν μία δεκαετία. Η παρουσία του κορυφαίου πρωταθλήματος στον κόσμο, της Premier League, για τις επόμενες έξι σεζόν στα κανάλια Novasports είναι μια μεγάλη επαγγελματική πρόκληση, που ήταν αδύνατο να μην αποδεχτώ. Τα καλύτερα είναι πάντα μπροστά».

Πιο αναλυτικά, στη νέα διοργάνωση που φέρνει νέα όνειρα και αποτελεί νέα αφετηρία για τις 54 ευρωπαϊκές ομάδες που θα συμμετάσχουν στο UEFA Nations League, κάθε αγωνιστική μοιράζεται σε τρεις ημέρες.
Η Εθνική μας ομάδα, συμμετέχει στον 2ο όμιλο της League C και θα παλέψει για την πρώτη θέση ώστε να διεκδικήσει την άνοδο στη League B. Οι αγώνες της Εθνικής μας ομάδας στις 4 πρώτες αγωνιστικές που θα μεταδοθούν από το Novasports Prime είναι οι εξής:

2/6, 21:45 Β. Ιρλανδία – Ελλάδα
5/6, 21:45 Κόσοβο – Ελλάδα
9/6, 21:45 Ελλάδα – Κύπρος
12/6, 21:45 Ελλάδα – Κόσοβο

Από τις 2 έως τις 14 Ιουνίου, η μαραθώνια εκπομπή του Novasports, «UEFA Nations League Tonight», θα ξεκινά καθημερινά στις 21:00 με όλο το ρεπορτάζ των αγώνων, θα ακολουθεί «Λεπτό προς Λεπτό» η εξέλιξη των αγώνων που διεξάγονται στις 21:45 και θα συνεχίζει αμέσως μετά τη λήξη τους με τα στιγμιότυπα, τις αναλύσεις αλλά και όλα τα γκολ της ημέρας. Την εκπομπή θα παρουσιάζει ο Γιώργος Λιώρης και θα προβάλλεται από το Novasports Prime. Εξαίρεση, θα αποτελούν οι ημέρες που αγωνίζεται η Εθνική Ελλάδας, όπου το UEFA Nations League Tonight θα ξεκινά στις 21:00 με το Pre Game του αγώνα της Εθνικής, θα ακολουθεί το ματς σε περιγραφή του Χρήστου Σωτηρακόπουλου, σχολιασμό από τον πρωταθλητή με την Εθνική ομάδα, Ντέμη Νικολαϊδη και ρεπορτάζ του Αποστόλη Λάμπου και θα ολοκληρώνεται αμέσως μετά με τον post game του αγώνα αλλά και τα στιγμιότυπα, τις αναλύσεις και τα γκολ όλων των αγώνων της ημέρας. Στις ημέρες των αγώνων της Εθνικής, η ενότητα “Λεπτό προς Λεπτό” θα μεταδίδεται από το Novasports1. Από το πρόγραμμα των πρώτων αγωνιστικών στο UEFA Nations League ξεχωρίζουν τα μεγάλα ντέρμπι Ισπανία – Πορτογαλία (2/6, 21:45), Βέλγιο – Ολλανδία (3/6, 21:45), Ιταλία – Γερμανία (4/6, 21:45), Κροατία – Γαλλία (6/6, 21:45), Γερμανία – Αγγλία (7/6), Αγγλία – Ιταλία (11/6, 21:45), Γαλλία – Κροατία (13/6, 21:45), Γερμανία – Ιταλία (14/6, 21:45).

Με την πλατφόρμα EON, οι συνδρομητές Nova – Wind έχουν πλέον την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το αγαπημένο τους αθλητικό περιεχόμενο, μέσα από ένα πλούσιο, καλοσχεδιασμένο και εύχρηστο περιβάλλον, που καθιστά το περιεχόμενο διαθέσιμο οπουδήποτε, οποτεδήποτε και σε οποιαδήποτε συσκευή. Παράλληλα, η ΕΟΝ προσφέρει πρωτοπόρα τεχνικά χαρακτηριστικά όπως το catch-up 7 ημερών που δίνει τη δυνατότητα στο συνδρομητή να γυρίσει «πίσω» σε μια ζωντανή μετάδοση αγώνα και να τον παρακολουθήσει από την αρχή εφόσον έχει χάσει το ξεκίνημα του παιχνιδιού ή ακόμη και να γυρίσει πίσω για μία φάση, αλλά και την υπηρεσία EON Sports Mode, που παρέχει ζωντανά στατιστικά για επιλεγμένους αγώνες.