Θέλει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός

Με τέσσερις βαθμούς στα τελευταία δύο παιχνίδια του, ο Πανιώνιος προσπαθεί να σβήσει όσο γίνεται πιο γρήγορα τους έξι βαθμούς ποινής. Επιστρέφει στην έδρα του, όπου έχασε από το Βόλο και νίκησε την ΑΕΛ, υποδεχόμενος τον Παναθηναϊκό.

Ο Πανιώνιος ψάχνει το γρήγορο γκολ καθώς είναι η μια από τις δύο ομάδες, η άλλη είναι ο Παναιτωλικός, που δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει σκοράρει από το 56’ και μετά, ενώ δύο γκολ μπήκαν στο 90’, και τα δύο από τον Αραμπούλι. Οι «κυανέρυθροι» δεν έχουν ισοπαλία στην έδρα τους μέσα στο 2019, με έξι νίκες και τρεις ήττες στα εννέα παιχνίδια. Η τελευταία ισοπαλία τους ήταν στις 20 Δεκεμβρίου 2018, 1-1 με τον Λεβαδειακό.

Ο Παναθηναϊκός αναζητά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την ομάδα σε βάρος της οποίας έχει κάνει τις περισσότερες νίκες στην ιστορία! Ήδη τα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς νίκη στο ξεκίνημα είναι αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία του από το 1959. Βέβαια η εμφάνιση και το αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό έδωσαν αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός μετά από τέσσερα παιχνίδια έχει δεχτεί εννέα γκολ, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. Και τα δέχεται και σχετικά νωρίς, αφού έχει δεχτεί πέντε από αυτά στο πρώτο ημίχρονο και των τεσσάρων αγώνων του.

Τον περασμένο Φεβρουάριο ο Παναθηναϊκός έχασε στη Νέα Σμύρνη, μετά από τέσσερα παιχνίδια χωρίς ήττα. Είχε νικήσει 3-0 το 2018, ενώ είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες. Ο Πανιώνιος έχει δηλαδή μια νίκη στα πέντε τελευταία, αλλά ο Παναθηναϊκός έχει μια στα οκτώ τελευταία στη Νέα Σμύρνη. Αυτό σημαίνει ότι στη Νέα Σμύρνη κυριαρχούν οι ισοπαλίες.