Τοπικές Ενώσεις

Θερμή υποδοχή για τους πρωταθλητές της ΑΕΜ στο Μεσολόγγι – Νίκη με 1-2 μέσα στο Νεοχώρι! (video + pics)

Θερμή υποδοχή για τους πρωταθλητές της ΑΕΜ στο Μεσολόγγι – Νίκη με 1-2 μέσα στο Νεοχώρι!  (video + pics)

Θερμή υποδοχή επιφύλασσαν στο λεωφορείο που μετέφερε την αποστολή της ΑΕΜ από το Νεοχώρι  (1-2) και την μεγάλη νίκη που χάρισε το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική στην ομάδα του Μεσολογγίου φίλαθλοι που είχαν συγκεντρωθεί στην κεντρική πλατεία της πόλης.

Δείτε παρακάτω το βίντεο και τις φωτογραφίες:

Πήρε την άνοδο η ΑΕ Μεσολογγίου!

Νίκη με ανατροπή και άνοδο στην Γ΄ Εθνική για την ΑΕΜ στο Νεοχώρι επί του Ομήρου με 2-1, με τους Μεσολογγίτες να στέφονται πρωταθλητές Αιτωλοακαρνανίας για την αγωνιστική περίοδο 2018 – 2019.

Πρωταθλήτρια  λοιπόν ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας 2018-2019 η ΑΕΜ.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ευλαβικά απ όλους ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του 19χρονου παιδιού από το Νεοχώρι που έχασε την ζωή του τόσο άδικα στις 26 Μαΐου στην Φονική Διώρυγα, με τους γηπεδούχους να έχουν κρεμασμένο στο γήπεδο ένα πανό το οποίο ανέφερε.. «Όχι αλλά θύματα της ΦΟΝΙΚΗΣ ΔΙΩΡΥΓΑΣ θα ζείτε για πάντα στις καρδιές μας (14-10-18 / 26-5-19)».

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην αρχή, και με τον Νάκο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 13΄ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο σοκ θα κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και δυο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45΄με τον Πιστιόλη μετά από εξαιρετική μπαλιά του Καβαλλάρη θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια 1-1, που θα είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 57΄η ΑΕΜ με δημιουργό αυτή την φορά τον Πιστιόλη και εκτελεστή τον Τσιούνη θα κάνει την πλήρη ανατροπή 1-2, μέσα σε ντελίριο πανηγυρισμών για τους φιλοξενούμενους.

Στο 83΄ η ομάδα του Μεσολογγίου θα μένει με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα κόκκινη του Κοκώνη για φάουλ.

Στο 85΄οι γηπεδούχοι θα απολέσουν τεράστια χαμένη ευκαιρία σε κεφαλιά του Γκασούκα την οποία θα διώξει πάνω στην γραμμή του τέρματος ο Λίτσος.

Το τελικό σφύριγμα του αγώνα να βρει τους κανονιέρηδες να πανηγυρίσουν μαζί με τους φιλάθλους της το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και τελευταίας των play-offs της Α΄ κατηγορίας:

Οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού:

7΄σουτ του Νάκου αποκρούει ο Καραγκούνης σε κόρνερ.

13΄ΓΚΟΛ, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάκου στην δεξιά γωνία του Καραγκούνη 1-0.

17΄σουτ του Βασιλάρη απομακρύνει σε πλάγιο ο Καραγκούνης.

37΄σεντρα Βασιλογιάννη, κεφαλιά Τσιούνη πάνω από το οριζόντιο.

43΄ΓΚΟΛ, εξαιρετική μπαλιά Καβαλλάρη στην πλάτη της άμυνας σουτ του Πιστιόλη στην δεξιά γωνία του Δουλιώτη 1-1.

46΄σέντρα του Καβαλιέρη στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Γκάτση άουτ.

51΄σουτ του Γκάτση μέσα από την μικρή περιοχή ψηλά άουτ.

57΄ΓΚΟΛ, πάσα του Πιστιόλη στην πλάτη της άμυνας για τον Τσιούνη, πλασέ του τελευταίου και 1-2.

83΄δευτερη κίτρινη κόκκινη μέσα σε λίγα λεπτά για Κοκώνη, με 10 η ΑΕΜ για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

85΄σεντρα στο δεύτερο δοκάρι του Βασιλάρη, κεφαλιά του Γκασούκα διωχθεί σωτήρια πάνω στην γραμμή ο Λίτσος.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Ματσούκας, Κολοσιώνης, Καλαμπόκης, με τέταρτο τον κ. Ντζανή.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: (Γιώργος Ζήκος) Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Ματσίγκας (86΄Μπαλαμπάνης), Μανθόπουλος, Τσώνης, Καντάνης (60΄Νούλας), Βασιλάρης, Τσίμπιτσης, Νάκος, Γκάτσης, Μιχαηλίδης (64΄Γκασούκας).

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Νίκος Μιμηγιάννης) Καραγκούνης, Κοκώνης, Παπανικολάου (82΄Στεργίου), Καλοκαίρης, Λίτσος, Κοντογιάννης, Τσιούνης, Ντζιμάνης, Πιστιόλης (69΄ Μιχαλόπουλος 92΄Παναγιωτόπουλος), Καβαλλάρης, Βασιλογιάννης (82΄Αλεξόπουλος).

Πηγή: aitosports